Detailed search

Egy elfeledett festői életpálya sosem látott remekművei – Kiállítás nyílik a Bodó Galériában

Valódi kincsekkel találkozhat, aki szeptember 10. és 24. között a Bodó Galéria és Aukciósház felé veszi az irányt. Ott ugyanis egy olyan művész alkotásaiból nyílik tárlat, kinek munkássága, sőt még neve is jórészt ismeretlen lehet ma a legtöbbek számára, holott aktív éveiben igen dicsérően szóltak róla kritikusai. A Fenyő György Elfeledett Művészete című válogatás viszont bizonyítékul szolgálhat arra, hogy az életmű napjainkban is jogosan tart igényt a figyelemre.

A múzeumokban, galériákban járva-kelve mindig jó érzés rádöbbenni a már ismert műalkotások átütő, leginkább csak szemtől szemben tapasztalható erejére. Közelről szemügyre venni az albumokban és az interneten számtalan helyen felbukkanó műveket olyan érzés, mintha újra felfedezhetnénk a magunk számára őket. Talán még izgalmasabb és üdítőbb a művészeti élmény, ha sosem látott képekre csodálkozhatunk rá a falakon. Fenyő György rendkívül kvalitásos munkáit nézve nehéz elhinni, hogy eddig jóformán nem is hallhattunk az alkotóról. Édesapjáról, Fenyő Miksáról, aki a Nyugat folyóirat alapító főszerkesztőjeként írta be magát a történelembe, már annál többet. 

Az 1904-ben, más források szerint 1906-ban született Fenyő György olyan szellemi légkörben nevelkedett, amelynek fontos részét képezte a lap köré tömörülő szerzők csoportja, azok a jelentős írók, költők, gondolkodók, akik közül nem egyet a közeli ismerőseként, barátjaként is számontarthatott.  Már gyermekkorában megismerkedett a francia irodalom és képzőművészet nagyjaival, értékrendjével, a haladó szellemű művészet eszmeáramlataival, és ezek az újító, progresszív törekvések az egész festői pályafutásában tetten érhetők.

Fenyő-9
Fenyő György: ÜLŐ AKT CSÍKOS FOTELBAN FELTEHETŐLEG 1938 KÖRÜL. Forrás: Műtárgy.com

Kmetty János és Berény Róbert voltak magyarországi mesterei, Münchenben, Düsseldorfban és a párizsi Julian akadémián is folytatott tanulmányokat. Első önálló kiállítására 1930-ban, rendhagyó módon Londonban került sor. Az eseményt nagy érdeklődés övezte, a kritikusok ünnepelték a művész kitűnő színérzékét és nagyszerű rajzkészségét, képeinek koloritját Matisse alkotásaihoz mérték. Itthon olyan alkotókkal együtt állított ki, mint például Csontváry Kosztka Tivadar vagy Ferenczy Károly. Üde színekből építkező, elegánsan komponált tájképei jelentős tetszést arattak a közönségnél, komoly rajztehetségről árulkodó portréit rendszeresen közölte hasábjain a Nyugat. A sikeres pályát a második világháború megtörte, Fenyő többé nem szerepelt tárlatokon, restaurátorként dolgozott. 1956-ban Londonba emigrált, és feltételezhetően itt is hunyt el.

Az 1935-ös, Ernst Múzeumban megrendezett önálló kiállítása óta most először tekinthetik meg az érdeklődők a festőművész munkáit, ráadásul több mint 60, eddig sosem látott remekmű szerepel a válogatásban. A ragyogó színek és a kifejező formavilág megragadják a néző tekintetét, a művekben megmutatkozik mindaz, ami az 1920-as évek végén, 1930-as évek elején jellemezte a hazai progresszív művészeti törekvéseket. Cézanne és Matisse hatásán is eltöprenghet a látogató. Ugyanakkor mindehhez egyedi hangvétel és kimagasló tehetség társul, Fenyő művészetét nehéz lenne egyik vagy másik konkrét irányzathoz besorolni.

Fenyő-12
Fenyő György: ÖNARCKÉP CSENDÉLETTEL (VAN GOGH PORTRÉVAL), (MŰTEREM), 1937. Forrás: Műtárgy.com

A tárlat mellé hiánypótló könyv is készült, amely az alkotó munkásságának feldolgozásán túl a kor művészeti irányzatait is felvonultatja. A Műtárgyak Éjszakájához tartozó programokon további izgalmas részletek derülnek ki az életművel kapcsolatban. Vajon hogyan alakult a festmények titokzatos sorsa, hol őrizték őket például a második világháború alatt? Erről tart előadást szeptember 18-án Buza Péter újságíró, történész. Kaszás Gábor és Nagy Zsófia Nóra művészettörténészek szeptember 17-i és 19-i tárlatvezetése pedig még közelebb hozza az elfeledett remekműveket a résztvevőkhöz. Az eseményekről további információ itt.

A tárlat szeptember 10-24 között ingyenesen megtekinthető. Bővebb információt itt talál.

Szerző: Műtárgy.com


Source: Portfolio.hu
More news
Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

2024-04-17

Az Artnet legújabb The Hunt című sorozatában olyan művészeti alkotásokat és ősi relikviákat kutat, amelyek - sajnos - az idők során elvesztek. A frigyládától Kleopátra sírjáig ezek a legendás kincsek régóta megragadják a történészek és a régészek fantáziáját, még akkor is, ha a történelem rétegei alá vannak eltemetve. 

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

2024-04-17

Az OCTOGON és az Art Advisory Budapest közös sorozatában – az aktuális online tematikához kapcsolódóan – mindig egy-egy újabb hazai művészre és alkotására hívjuk fel olvasóink figyelmét. Az áprilisi, Építészet & Művészet fókuszunknak megfelelően ezúttal Wolsky András Random Space-Constellation NO'1 című térbeli művét mutatjuk be.

Milánói útikalauz műkedvelőknek

Milánói útikalauz műkedvelőknek

2024-04-16

A művészet és a dizájn szerelmesei számára talán még soha nem volt alkalmasabb időpont Milánó meglátogatására. Április közepén a Design Hét, a Miart és a Velencei Biennále hármasa találkozik, a város irigylésre méltó művészeti, dizájn és gasztronómiai célpontjai pedig a figyelem középpontjába kerülnek. Azonban, ahogyan azt a város bármelyik galériása el fogja mondani, Milánó számtalan kulturális gyöngyszemét egész évben meg lehet tekinteni.

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

2024-04-09

Lakner László Barikád című festménye bekerült a párizsi Centre Pompidou rangos gyűjteményébe. Lakner a magyar neoavantgárd egyik legjelentősebb képviselője, az 1972-ben készült alkotása a Pompidou Kelet-közép Európai Akvizíciós Bizottság magyar tagjainak közvetítésével került be a párizsi múzeum állandó válogatásába.

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

2024-04-08

Párizs, a művészetek városa, lenyűgöző kulturális pezsgéssel büszkélkedhet. A múzeumok széles tárháza, a galériák sokasága és a magángyűjtemények – például a Pinault-gyűjtemény vagy a Fondation Louis Vuitton - lenyűgöző választéka nem mindennapi élményeket teremt a művészet rajongóinak. A Louvre örök klasszikusai mellett Párizs napjainkban a kortárs kiállításai révén is jelentős vonzerővel bír az érdeklődők számára.

Have you tried?

Place an art advert

You can place art adverts in order to sell them

Auction alert

We send you an email of all new auction catalogues

Art search alert

We send you an email when new item comes in matching your search alert

Appraisal

You can request an appraisal of your art object

My favorites

You can save your favorite art advert and view them later in My favorites menu

Projects

Partners

Error!

  • Please login for this action!

Subscription to our Newsletter

Please type in your email address and click on the Sign up button.