Detailed search

Egyiptomi, ultramarin, indigo - műtárgyak a kékek vonzásában

Ahogy a napok egyre melegednek, kedvünk támad frissítő kék színben játszó tárgyakban gyönyörködni. Ez az üde és tiszta szín egyébként is sokunk kedvence, és általában mindkét nem tagjainak számára kedves.

Megjelenése a természetben üdítő, különböző árnyalatai más és más jelentésekkel kapcsolódnak össze. Míg a sötétkéket az intelligencia és ez erő, addig a világoskéket a tisztaság és a derű színének szokás tartani.

A festészetben is nagy népszerűségnek örvend a szín, gazdag tudományos és művészeti kísérletezés húzódik meg a kék pigmentek hátterében. A továbbiakban bemutatunk néhány pigmentet, melléjük pedig a közeljövőben aukcionálásra kerülő műtárgyakból válogattunk.

Egyiptomi kék



Az egyiptomi kék az első mesterségesen előállított szín. Az ókori Egyiptomban, Kr.e. 2200 körül találták fel, nagyjából a piramisok építésével egy időben. Mészkövet vegyítettek réztartalmú ásvánnyal (például azurittal vagy malachittal), a kevréket felhevítették, ennek eredményeként egy opálos kék üveget kaptak, amit összetörtek, majd tojásfehérjével és kötőanyagokkl összekevertek. Falfestményeken, kerámiákon is használták. Az árnyalat az ókori rómaik körében is kedvelt volt, különösen Pompeiiben.

Egyiptomi, ultramarin, indigo - műtárgyak a kékek vonzásában




Ultramarinkék



Az ultramarinkéket egy féldrágakőből, a lápisz lazuliból állítják elő, amelynek évszázadokig egyetlen lelőhelye volt, egy afganisztáni hegy. Egyiptomi kereskedők már körülbelül 6 ezer éve megkezdték a kő importálását, amelyet főként ékszerekhez használtak fel.

A 6. században bukkant fel pigmentként, buddhista freskókon az afganisztáni Bámijánban. Mintegy 700 évvel később Velencébe is megérkezett, és a középkori Európa egyik legkeresettebb színévé vált. Sokáig a lápisz lazuli ára az aranyéval vetekedett, így aztán a legkiemelkedőbb személyek - pl. Szűz Mária - és a legfontosabb - templomi - megrendelések számára őrízték.

Mendemondák szerint Michelangelo azért nem fejezte be a Sírbatétel c. festményét, mert nem jutott ultramarinkékhez.

A 19. században egy francia kémikus és egy német professzor szinte egy időben fejlesztette ki az ultramarinkék szintetikus verzióját.

Egyiptomi, ultramarin, indigo - műtárgyak a kékek vonzásában




Indigókék



Az indigó egy roppant népszerű kereskedelmi termék volt a 17. és a 18. század során. Inkább kelmék és tapéták színezésére használták, mint festésre. A lápisz lazulival ellentétben világszerte lehetett termeszteni. A szintetikus indigót 1880-ban fejlesztették ki, az 1910-es évekre már nagyrészt helyettesítette a természetes anyagot. Ez a farmerek színezőanyaga is. Nemrégiben tudósok az Escherichia coli baktérium segítségével állítottak elő indigó pigmentet, az eljárást bio-indigónak nevezik.

Egyiptomi, ultramarin, indigo - műtárgyak a kékek vonzásában




Poroszkék



A poroszkéket a 18. században fejlesztették ki Berlinben, méghozzá a véletlennek köszönhetően. Johann Jacob Diesbach piros pigmenttel kísérletezett, és az általa használt hamuzsír reakcióba lépett az állati vérrel. Egy kémiai reakciónak köszönhetően létrejött a ferriferrociánid, amelyet ma berlini- párizsi- vagy poroszkék pigmentként ismerünk.

Pablo Picasso előszeretettel használta a kék korszakában. 1842-ben Sir John Herschel rájött, hogy a poroszkék különös fényérzékenységének köszönhetően rajzok sokszorosítására is alkalmas.

Egyiptomi, ultramarin, indigo - műtárgyak a kékek vonzásában




Szerző: Járfás Eszter, műtárgy.com

...
Source: Portfolio.hu
More news
Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

2024-04-17

Az Artnet legújabb The Hunt című sorozatában olyan művészeti alkotásokat és ősi relikviákat kutat, amelyek - sajnos - az idők során elvesztek. A frigyládától Kleopátra sírjáig ezek a legendás kincsek régóta megragadják a történészek és a régészek fantáziáját, még akkor is, ha a történelem rétegei alá vannak eltemetve. 

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

2024-04-17

Az OCTOGON és az Art Advisory Budapest közös sorozatában – az aktuális online tematikához kapcsolódóan – mindig egy-egy újabb hazai művészre és alkotására hívjuk fel olvasóink figyelmét. Az áprilisi, Építészet & Művészet fókuszunknak megfelelően ezúttal Wolsky András Random Space-Constellation NO'1 című térbeli művét mutatjuk be.

Milánói útikalauz műkedvelőknek

Milánói útikalauz műkedvelőknek

2024-04-16

A művészet és a dizájn szerelmesei számára talán még soha nem volt alkalmasabb időpont Milánó meglátogatására. Április közepén a Design Hét, a Miart és a Velencei Biennále hármasa találkozik, a város irigylésre méltó művészeti, dizájn és gasztronómiai célpontjai pedig a figyelem középpontjába kerülnek. Azonban, ahogyan azt a város bármelyik galériása el fogja mondani, Milánó számtalan kulturális gyöngyszemét egész évben meg lehet tekinteni.

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

2024-04-09

Lakner László Barikád című festménye bekerült a párizsi Centre Pompidou rangos gyűjteményébe. Lakner a magyar neoavantgárd egyik legjelentősebb képviselője, az 1972-ben készült alkotása a Pompidou Kelet-közép Európai Akvizíciós Bizottság magyar tagjainak közvetítésével került be a párizsi múzeum állandó válogatásába.

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

2024-04-08

Párizs, a művészetek városa, lenyűgöző kulturális pezsgéssel büszkélkedhet. A múzeumok széles tárháza, a galériák sokasága és a magángyűjtemények – például a Pinault-gyűjtemény vagy a Fondation Louis Vuitton - lenyűgöző választéka nem mindennapi élményeket teremt a művészet rajongóinak. A Louvre örök klasszikusai mellett Párizs napjainkban a kortárs kiállításai révén is jelentős vonzerővel bír az érdeklődők számára.

Have you tried?

Place an art advert

You can place art adverts in order to sell them

Auction alert

We send you an email of all new auction catalogues

Art search alert

We send you an email when new item comes in matching your search alert

Appraisal

You can request an appraisal of your art object

My favorites

You can save your favorite art advert and view them later in My favorites menu

Projects

Partners

Error!

  • Please login for this action!

Subscription to our Newsletter

Please type in your email address and click on the Sign up button.