Detailed search

Ha kiállítás, akkor Tajvan, ha múzeum, akkor a Louvre

A tajvani nemzeti múzeum kiállításait keresték fel a legtöbben tavaly (megelőzve több brazil nagyvárost), de a legtöbb látogatót még mindig a nagy múltú európai múzeumok vonzzák. Az „egyéni” versenyben Yayoi Kusama legyőzhetetlennek bizonyult.

 

A 86 éves japán művész, Yayoi Kusama pöttyös vízióit Sao Paulóban, Rio de Janeiróban és Brazília városban több mint kétmillióan nézték meg tavaly, és a dél-amerikai túra még nem ért véget – kétség kívül az utóbbi évek legnépszerűbb művésze a látványos installációival nemcsak értők számára fogyasztható műveket létrehozó Kusama. Az év három leglátogatottabb kiállítását ezzel szemben a tajvani National Palace Museum rendezte, mindhárom a kínai művészet klasszikusait állította ki és csalogatott be naponta több mint 10 ezer, összesen – egyenként – egymilliónál több látogatót. Brazíliában nemcsak a kortárs japán, hanem egy modern európai felkeltette a figyelmet: Salvador Dalí retrospektív kiállítása Rióban csaknem egymillió látogatót vonzott, ezzel a negyedik helyre került. (A toplistát a napi látogatószám alapján állítják össze, ami Dalí esetében 9782 volt.) A leglátogatottabb európai kiállítás a 15. helyre szorult, ez a Musée d’Orsay Van Gogh/Artuad tárlata volt, a 20-as listát pedig a londoni Saatchi ukrán kortárs kiállítása zárja.

 kusamaae51_400_01

 

A New York-i háziverseny mindig érdekes a szakemberek számára. Tavaly elég egyhangú volt ez a küzdelem, hiszen a MoMA a top 10-ből kilencet elvitt, a város legnépszerűbb kiállítása Magritte-é volt, természetesen a MoMÁ-ban. Az Art Newspaper hét éve készíti el a leglátogatottabb múzeumok listáját, itt hét éve a Louvre vezet: tavaly 9,2 millióan álltak be a sorba – ezt a számot 2025-ig 12 millióra szeretné felsorolni a múzeum vezetése. A Louve Lens-i fiókja talán nem váltja be a létrehozók reményeit, hiszen a tavalyelőtti 800 ezerről 2014-re félmillióra apadt a látogatók száma. (Egy másik „fiók”, a bilbaói Guggenheim stabilan egymillió láthatónál tart.) A második és a hármadik helyen két londoni intézmény áll, a British Museum és a National Gallery, ezeket a Vatikáni Múzeum, a szintén londoni Tate, a már említett tajvani múzeum, a washingtoni National Gallery of Art, a szöuli Nemzeti Múzeum és a Musée d’Orsay követi.

 

Forrás: MúzeumCafé

Fotó: Yayoi Kusama installációja Sao Paulóban

 

More news
Milánói útikalauz műkedvelőknek

Milánói útikalauz műkedvelőknek

2024-04-16

A művészet és a dizájn szerelmesei számára talán még soha nem volt alkalmasabb időpont Milánó meglátogatására. Április közepén a Design Hét, a Miart és a Velencei Biennále hármasa találkozik, a város irigylésre méltó művészeti, dizájn és gasztronómiai célpontjai pedig a figyelem középpontjába kerülnek. Azonban, ahogyan azt a város bármelyik galériása el fogja mondani, Milánó számtalan kulturális gyöngyszemét egész évben meg lehet tekinteni.

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

2024-04-09

Lakner László Barikád című festménye bekerült a párizsi Centre Pompidou rangos gyűjteményébe. Lakner a magyar neoavantgárd egyik legjelentősebb képviselője, az 1972-ben készült alkotása a Pompidou Kelet-közép Európai Akvizíciós Bizottság magyar tagjainak közvetítésével került be a párizsi múzeum állandó válogatásába.

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

2024-04-08

Párizs, a művészetek városa, lenyűgöző kulturális pezsgéssel büszkélkedhet. A múzeumok széles tárháza, a galériák sokasága és a magángyűjtemények – például a Pinault-gyűjtemény vagy a Fondation Louis Vuitton - lenyűgöző választéka nem mindennapi élményeket teremt a művészet rajongóinak. A Louvre örök klasszikusai mellett Párizs napjainkban a kortárs kiállításai révén is jelentős vonzerővel bír az érdeklődők számára.

Öt kurátor, öt látásmód  - betekintés a 2024-es Velencei Biennálé pavilonjaiba

Öt kurátor, öt látásmód - betekintés a 2024-es Velencei Biennálé pavilonjaiba

2024-04-04

A Velencei Biennálé nemzeti pavilonjának megszervezése igazi kihívás elé állítja a kurátorokat. A Giardini történelmi épületei egyedülálló keretet adnak a kiállításoknak, ugyanakkor komoly korlátokat is szabnak. Emellett a nemzeti identitás és képviselet koncepcióját is alaposan át kell gondolni a pavilon berendezésekor.

A modern fotográfia úttörői - magyar származású alkotók lenyűgöző munkái a Szépművészeti Múzeumban

A modern fotográfia úttörői - magyar származású alkotók lenyűgöző munkái a Szépművészeti Múzeumban

2024-04-04

Ha nagy fotográfussá kívánsz válni, „nem elég a tehetség, magyarnak is kell lenni” – mondta a 20. század egyik legismertebb amerikai magyar fotográfusa, Robert Capa. A Szépművészeti Múzeum Kertész, Moholy-Nagy, Capa…Magyar fotóművészek Amerikában (1914–1989) című új kiállítása többszörösen alátámasztja ezt a gondolatot. Fókuszában olyan meghatározó, magyar származású alkotók állnak, akiknek munkássága jelentősen hozzájárult a fotográfia műfajának fejlődéséhez. A tárlaton Kertész André, Moholy-Nagy László, Robert Capa, Martin Munkácsi és Kepes György munkái egyaránt megjelennek.

Have you tried?

Place an art advert

You can place art adverts in order to sell them

Auction alert

We send you an email of all new auction catalogues

Art search alert

We send you an email when new item comes in matching your search alert

Appraisal

You can request an appraisal of your art object

My favorites

You can save your favorite art advert and view them later in My favorites menu

Projects

Partners

Error!

  • Please login for this action!

Subscription to our Newsletter

Please type in your email address and click on the Sign up button.