Detailed search

Így zajlott a VI. Műtárgybefektetési Konferencia

November 7-én zajlott a műtárgy.com által szervezett VI. Műtárgybefektetési Konferencia. A Müpa falai között megrendezett eseményen többek között az ultrakortárs műgyűjtésről, a vagyontervezés kérdéseiről, az éremgyűjtésről és a műtárgyvásárlás motivációról hallhattunk. A konferencia ezúttal is esélyt adott a műtárgybefektetés világába való betekintésre, a szakmai együttműködések bővítésére, olyan fórumot teremtve, ahol a műgyűjtők és a műkereskedelem iránt érdeklődők a szakma legkiválóbb szakértőitől tájékozódhattak a piac legújabb lehetőségeiről és trendjeiről.

A műtárgy.com és a Deloitte Magyarország második alkalommal megjelent, a hazai műtárgyvásárlási szokásokat vizsgáló kiadványa – amely már online is elérhető – szintén a konferencián került először bemutatásra a résztvevő vendégek számára. 

A konferencia első programpontjaként Kollmann Szilvia, a műtárgy.com alapító ügyvezetője, illetve Pleschinger Gyula, az MBH Bank Private Banking igazgatója köszöntötte a jelenlévőket. A panelbeszélgetések során többször visszatért a konferencia egyik központi gondolata, melyet Kollmann Szilvia már a köszöntőben a vendégek elé tárt, mely szerint lehet-e kizárólag racionális alapon dönteni, vagy az érzelmek és a szenvedély is előkerül, amikor műtárgyvásárlásban gondolkodunk.

Pleschinger Gyula kiemelte a vagyontervezéshez holisztikus szemmel történő hozzáállás jelentőségét a banki világban, melyhez kapcsolódóan új dimenzióként említette a művészeti és a pénzügyi szektor közötti átjárás, a „tolmácsolás” biztosításának fontosságát is.

A nap első előadójaként Horváth Lilla, a műtárgy.com művészeti és partnerkapcsolati vezetője előadásában ismertette a legfrissebb, 2024-es adatokon alapuló és a nemzetközi mintát követő kutatást a hazai műtárgyvásárlási szokásokról. A 150 kitöltött kérdőív reprezentatív képet ad a hazai műtárgyvásárlók motivációiról, gyűjteményeik jellegéről és méretéről, piaci tájékozódásuk és vásárlásaik preferált csatornáiról és azokról a gondokról is, melyekkel a gyűjtés során szembesülnek. A gyűjtői szokások, tervek és tapasztalatok ismerete létfontosságú a műkereskedelem számára, de a tanulmány izgalmas információkkal szolgál maguknak a gyűjtőknek is, akik felmérhetik, hol tartanak kollekciójuk építésében.

Műtárgybefektetési Konferencia 2024 fotó Szántó András 7
Dr. Antal Péter előadása a VI. Műtárgybefektetési Konferencián. Forrás: műtárgy.com / Szántó András

A következő órában egy magángyűjtemény kialakulásának érzelmekkel teli történetét ismerhették meg a vendégek, melyben Dr. Antal Péter műgyűjtő nagyapja, majd később öröklés útján sajátjának mondható gyűjteményéről mesélt. A műgyűjtő kiemelte, hogy „a művek nem azért születtek, hogy raktárakban porosodjanak, hanem azért, hogy a köz számára elérhetőek legyenek”, így 2000-ben Antal-Lusztig néven nyilvánosan elérhetővé tette gyűjteményét, mely jelenleg 20 000 hazai és 600 nemzetközi darabbal büszkélkedhet.

Az előadásból azt is megtudhattuk, hogy Antal Péter életében akkor kezdődött a műgyűjtés, amikor a nagyapja egyik művész barátja megajándékozta őt egy képpel. Azóta számára a műtárgyvásárlás „egy örömforrás, ami jobbá teszi az életet.”

A kávészünet után kezdetét vette a nap első kerekasztalbeszélgetése. A résztvevők Rieder Gábor moderátor irányításával arról beszélgettek, hogy mit jelent valójában a mai művészeti szcéna diskurzusaiban egyre gyakrabban használt „ultra-contemporary” kifejezés. Az új tendenciát jelölő folyamat, mely 2022-re vált igazán leírhatóvá, a fiatal – jellemzően 1980 után született – művészekre vonatkozik, akik szédületes karriert futottak be pár rövid év alatt, elsősorban a kortárs képzőművészet spekulációkkal teli kereskedelmi világában. A beszélgetés alakulása során a résztvevők, akik mind különböző szakterületek képviselőiként voltak jelen, kitértek a Covid világjárvány és a különböző - de leginkább az Instagram - közösségi média felületeken robbanásszerűen megnövekedő művészeti irányú vásárlások közötti kapcsolatra is. Emellett a kerekasztal-beszélgetés egyik fontos aspektusa volt a művészek prezentálásnak képessége, melyet egy generációs különbségként azonosítottak a meghívott előadók.

A beszélgetés résztvevői Valkó Margit, a Kisterem galéria tulajdonosa, Vágó László műgyűjtő, a NEO Property Services vezérigazgatója, Vékony Délia művészettörténész, a HAB művészeti igazgatója és Rieder Gábor művészettörténész, kurátor, szerkesztő, tanácsadó voltak.

A panelbeszélgetést az Érmék és bankjegyek - éremgyűjtés és befektetés a gyakorlatban​ című előadás követte, melyben Nudelman László, a Nudelman Numismatica tulajdonosa számolt be az éremgyűjtésről, ami 14 éves kora óta a szenvedélye. Előadásában különbséget tett a klasszikus értelemben vett numizmatikai gyűjtés (érmék, bankjegyek) és a befektetési arany vásárlása között.

Címlapkép_Műtárgybefektetési Konferencia 2024 fotó Szántó András 11
A Befektetésből szenvedély c. panelbeszélgetés a VI. Műtárgybefektetési Konferencián. Forrás: műtárgy.com / Szántó András

Az ebédszünet utáni panelbeszélgetés arra a kérdésre kereste a választ, hogy képes-e a műtárgy racionális döntéseinket emocionális alapra helyezni. Olyan szereplők vettek részt a beszélgetésben, akik mindegyike az üzleti világból érkezett a műkereskedelembe, de tevékenységüket átitatja a műtárgyak iránt érzett szenvedély. Személyes történeteikből kiderült, hogy bár valóban szenvedélyük a gyűjtés, emellett azért fontosnak tartják a racionális alapokon történő mérlegelést. Szecső Róbert például kiemelte, hogy a műtárgyvásárlásnál is „stratégiákat kell követni és szelekciókat kell szem előtt tartani, hiszen a műtárgy egy reál befektetés, valamint egy diverzifikációs eszköz.” A panelbeszélgetés egy másik kérdést is felvetett: van-e valami hajtóerő a gyűjtésben, ami a racionalitást ledönti? Míg Hradszki László szerint „mindig a szenvedély a hajtóerő”, addig Nemes Péter „megszerzési vágyként” azonosította a racionalitást háttérbe szorító döntést. A műtárgyvásárlási szokásokat vizsgáló kutatásból is az derült ki, hogy a vásárlás motivációit illetően a legjelentősebb tényezők az esztétikai és érzelmi értékek voltak.

A beszélgetés résztvevői Hradszki László műgyűjtő, közgazdász, Nemes Péter művészettörténész, a Nemes Galéria tulajdonosa, Szecső Róbert műgyűjtő, hitelintézeti régióvezető, Tausz Ádám üzemgazdász, az Art and Antique, Füred Art Week, Budapest Contemporary vásárok alapítója voltak. A beszélgetést Kollmann Szilvia moderálta.

A következő programpont a családi vagyontervezésbe avatta be a vendégeket. A családi műgyűjtemény a vagyontervezés rendszerében - öröklés és adótervezés címmel Dr. Illés István, az APELSO Wealth Management cégtársa tartott előadást a családi vagyon megőrzésének, gyarapításának, valamint a következő generációnak történő továbbadásának jogi aspektusairól. Beszédében a művészeti befektetések eszközosztályának modern reneszánszát vázolta fel, amelyben a pénzügyi trendek dinamikáját követhette nyomon a közönség. Illés István emellett ismertette a bizalmi vagyonkezelés és a vagyonkezelő alapítvány működését, mint magánvagyoni struktúrák részeit.

Műtárgybefektetési Konferencia 2024 fotó Szántó András 2
Kortárs művészet a belsőépítészeti tervezésben, enteriőrdizájnban c. panelbeszélgetés a VI. Műtárgybefektetési Konferencián. Forrás: műtárgy.com / Szántó András

A konferencia utolsó kerekasztal-beszélgetésén a kortárs művészet szerepe került középpontba mint a belsőépítészeti tervezés és az enteriőrdizájn része. A kortárs képzőművészet egyre népszerűbbé, szinte divattá vált az utóbbi években, ahogyan a belsőépítészet és lakberendezés iránt is megnőtt az érdeklődés. A meghívott előadók egyöntetűen szoros kapcsolatot véltek felfedezni a műtárgyak és a belsőépítészet között, melyet az esztétikai élmény is erősít. Reisz Ádám kiemelte, hogy egy tervezési folyamatban a tervező „edukációs szereppel” bír, amikor a lakberendezés és a lakás műtárgyakkal való öltöztetéséhez kerül a sor. Ugyanakkor az is látszik, hogy egyelőre Magyarországon kevés szakember tudja orientálni ügyfeleit.

A beszélgetés résztvevői Blaskó Nikolett, az ACG alapító ügyvezetője, Jakab Dóra belsőépítész, Reisz Ádám építész, CEO, Rapa architects, Mári Andrea, a CODE Showroom alapító-tulajdonosa, Rechnitzer Dóra műgyűjtő, jogász voltak. A beszélgetést Osvárt Judit, az ELLE Decoration magazin főszerkesztője, a Magyar Formatervezési Tanács tagja moderálta.

Szerző: műtárgy.com

Képek forrása: műtárgy.com / Szántó András

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ


Source: Portfolio.hu
More news
A jegybanki gyűjteménynek látszódnia kell

A jegybanki gyűjteménynek látszódnia kell

2024-12-03

Hamvai Kinga művészettörténész-közgazdász három éve vezeti az MNB Arts and Culture divízióját, amelynek feladata a jegybanki gyűjtemény láthatóvá tétele, kiállítások, műtárgykölcsönzések szervezése, a kollekció k

Lesz-e évvégi hajrá a hazai műkereskedelemben? - I. rész

Lesz-e évvégi hajrá a hazai műkereskedelemben? - I. rész

2024-11-29

A hazai aukciós piac forgalma az év első háromnegyedében mintegy ötödével esett vissza, egy erős évzárás azonban még sokat javíthat a képen. Erre van esély, mivel a decemberi árverések kínálata mennyiségi értelemben is

Have you tried?

Place an art advert

You can place art adverts in order to sell them

Auction alert

We send you an email of all new auction catalogues

Art search alert

We send you an email when new item comes in matching your search alert

Appraisal

You can request an appraisal of your art object

My favorites

You can save your favorite art advert and view them later in My favorites menu

Projects

Partners

Error!

  • Please login for this action!

Subscription to our Newsletter

Please type in your email address and click on the Sign up button.