Detailed search

Íme a 10 legfontosabb élő képzőművész a Kunstkompass szerint - Gerhard Richter az élen

Ezekben a hetekben sorra jelennek meg a művészeti szcéna szereplőit rangsoroló listák, melyek az objektív kritériumok hiányában mindig heves vitákat generálnak, de összességükben mégis egyfajta támpontot jelentenek a gyűjtők, a képzőművészetbe befektetni kívánók számára.

A rangsoroknak is megvan a maga rangsora: a leginkább mértékadónak a londoni ArtReview Power 100-as listája számít, melynek magyarországi változatát, a Magyar Power 50-et a Műértő, illetve A mű jelenteti meg. A Power 100-ra, melyben a szcéna szereplői a művészektől a műkereskedőkön át a műgyűjtőkig együtt szerepelnek, még néhány napot várni kell, de addig is itt van a német nyelvterület legismertebb rangsora, a Kunstkompass idei kiadása. A kizárólag a művészeket rangsoroló, immár 54 éve megjelenő lista összeállításának gyakorlata több ponton is egyedi; legfontosabb sajátossága az, hogy nem számos szakember egyenként óhatatlanul szubjektív megközelítését egybevetve igyekszik viszonylag objektív képet felvázolni, hanem felvállalja, hogy egyetlen ember – 1985 óta Linde Rohr-Bongard kölni újságírónő – készíti. Viszont a rangsor egy olyan kritériumrendszeren alapul, mely nagyobbrészt ki tudja zárni a szubjektív döntéseket.

A lista úgy áll össze, hogy a művészek a legutolsó év teljesítménye alapján pontokat kapnak és összesített éves pontszámuk hozzáadódik a korábban megszerzett pontokhoz, azaz az eredmény nem az érintett művészek legutolsó évi teljesítményét tükrözi, hanem egész addigi életművüket. Ez a megközelítés alapvetően különbözik a Power 100-étól, ami mindig az utolsó évre koncentrál – még akkor is, ha az nyilván nem függetleníthető az érintettek egész addigi pályafutásától. De mi is számít pontokkal honorált teljesítménynek? Többek között egy (vagy több) egyéni tárlat a világ 300 legfontosabb, kanonizáló múzeumában, és/vagy a bekerülés – első vagy többedik alkalommal – ugyanezen múzeumok állandó kollekciójába; részvétel a 120 legfontosabb csoportos tárlaton (pl. velencei biennálé, Documenta, Manifesta, stb.), a legfontosabb művészeti díjak és kitüntetések (pl. a Turner-díj, a Praemium Imperiale vagy a Roswitha Haftmann-díj) elnyerése, recenzió a közismert művészeti folyóiratokban, stb. Az érintett művészek árszintje ugyanakkor nincs befolyással a rangsorra, azaz a művészek eladásait, történjenek azok akár galériákban, vásárokon, vagy aukciókon, nem veszik figyelembe.

Ez a rangsor tehát kritériumrendszere és a pontszámok évről évre történő halmozódása okán nem azt mutatja, mennyire „trendi” egy művész egy adott pillanatban, hanem sokkal inkább életműve időtállóságát. Mindkét megközelítésnek megvan a maga létjogosultsága és talán a kettő, azaz az életmű és a pillanatnyi befolyás és népszerűség együtt ad teljes képet. És mivel az időtállóság megítélése csak lassan módosul, a rangsor élbolyában egyik évről a másikra csak minimálisak a változások; előbbre jutni főként „kihalásos alapon” lehet.

Kunstkompass Top 10
Helyezés  Név  Fő műfaj  Ország 
1 Gerhard Richter  Festészet  Németország
2 Bruce Nauman  Object art, video  USA 
3 Georg Baselitz  Festészet Németország 
4 Rosemarie Trockel  Object art, grafika  Németország
5 Tony Cragg  Szobrászat Nagy-Britannia 
6 Cindy Sherman Fotó USA
7 Ólafur Elíasson  Szobrászat, installáció  Dánia 
8 Anselm Kiefer  Festészet Németország
9 William Kentridge  Grafika, film  Dél-Afrika
10 Imi Knoebel  Festészet Németország
Forrás: Műtárgy.com, Portfolio  

Ezt igazolja, hogy a lista élén 2004 óta – egyetlen évnyi megszakítással – Gerhard Richter áll, akinek előnye ma már behozhatatlannak tűnik. (2009-ben átmenetileg Georg Baselitz foglalta el az első helyet.)

Gerhard_Richter_(2017)
Gerhard Richter. Fotó: Jindrich Nosek, forrás: Wikipedia

A második helyet is hosszú ideje kibérelte már a 83 éves amerikai minimalista és koncept-művész Bruce Nauman, aki az általa művelt műfajok, így a performanszok, a video és hang-installációk, neonmunkák nehezebb „gyűjthetősége” miatt messze nem rendelkezik a műkereskedelemben olyan erős pozíciókkal, mint amit művészettörténeti relevanciája indokolna. Az elmúlt évekhez képest a 3-10. helyen is csak egy sorrendi változás van. Itt Georg Baselitz, Rosemarie Trockel, Anselm Kiefer és Imi Knoebel személyében négy további német művészt találunk (a 3., 4., 8. és 10. helyen). A brit szobrász Tony Cragg az 5., megelőzve a kortárs fotó egyik legnagyobb alakját, az amerikai Cindy Shermant, aki idén a 6. Cragg-ről azért nem árt tudni, hogy részben Németországban él, csakúgy, mint a 7. helyen rangsorolt, főként nagyszabású installációival világhírűvé vált izlandi származású Ólafur Elíasson. A 9. helyen a listán a rajzairól, nyomatairól és mindenekelőtt animációs filmjeiről ismert dél-afrikai William Kentridge nevét találjuk.

Baselitz_BDM_Gruppe_2012_001
Georg Baselitz: BDM csoport (2012), Museum Würth 2, Künzelsau. Fotó: Wamito, forrás: Wikipedia

E lista egyik nagy tanulsága, hogy amint nem a műkereskedelmi szereplés a rangsorolás fő szempontja, a műfaji paletta azonnal sokszínűvé válik; a festészet a TOP 10-ben csak négy művész – Richter, Baselitz, Kiefer és Knoebel – munkásságában foglal el központi helyet. Ezzel szemben a műkereskedelemben továbbra is a festmények vannak szinte nyomasztó túlsúlyban. 

Bármennyire is igyekszik a Kunstkompass objektív lenni, az azért feltűnik, hogy a listán a globális szcénában elfoglalt kétségkívül igen jelentős helyükhöz képest is túlreprezentáltak a német művészek; ráadásul a más nemzetiségűek között is jócskán vannak olyanok, akiket pályájuk egésze vagy legalábbis egy fontos fejezete Németországhoz köt.  

Míg a Kunstkompass fő rangsora, melynek élbolyát eddig bemutattuk, kevés meglepetést tartogat, igencsak izgalmas egy másik, „A jövő sztárjai” címet viselő lista, melyen azok szerepelnek, akik az elmúlt egy esztendőben a legnagyobb mértékben tudták növelni pontjaik számát és így közelebb kerültek az élbolyhoz. A cím alapján azt gondolhatnánk, hogy itt főként a fiatalabb nemzedékekhez tartozó művészek neveivel találkozunk, ez azonban, legalábbis az élbolyban, nem így van.  Egy-egy művészt pályája delén túl is utolérhet a világhír; népszerűsége, jelentőségének elismertsége akár munkássága utolsó szakaszában is ugrásszerűen javulhat. Ezt a listát idén a 64 éves brit installációs művész és filmrendező Sir Isaac Julien vezeti – akinek egyébként ugyancsak van német kötődése, hiszen hosszú évekig volt a karlsruhei művészeti főiskola professzora. A második helyezett a tanzániai gyökerekkel rendelkező, Párizsban élő 46 éves kanadai Kapwani Kiwanga, aki műfajilag sokszínű munkásságában súlyos társadalmi kérdéseket feszeget, kiemelten foglalkozik a kolonializmus és az afrikai diaszpóra kérdéskörével. Ugyanilyen sokműfajúság jellemzi a harmadikként rangsorolt, már 96 évében járó japán Yayoi Kusamát, akinek népszerűsége az elmúlt másfél évtizedben ívelt korábban sosem látott magasságokba; a legnevesebb múzeumokban rendezett kiállításai, különleges, végtelenített tükörszobái (infinity mirror rooms) hatalmas tömegeket vonzanak. A sokszínűség „A jövő sztárjai” rangsorra nemcsak műfaji, hanem földrajzi értelemben is igaz; az európai és észak-amerikai művészek mellett itt jelentős számban találunk afrikai, ázsiai és dél-amerikai művészeket is.

Oliver_Mark_-_Louise_Bourgeois,_New_York_1996
Louise Bourgeois, © Oliver Mark, forrás: Wikipedia

Végezetül, a Kunstkompassnak, mely évek óta a Capital című német gazdasági magazinban jelenik meg, van egy harmadik, a „halhatatlanokat” rangsoroló listája is. Ebben azok szerepelnek, akiknek pályája az utóbbi évtizedekben lezárult, ezért lekerültek a csak élő művészeket bemutató listáról. Pontjaikat azonban továbbra is gyarapítják és az ő rangsorukban most őrségváltás történt; az első helyet Joseph Beuys (1921-1986) vette át Andy Warholtól (1928-1987); kettejüket a kölni festő, Sigmar Polke (1941-2010) és a francia-amerikai szobrászművésznő, Louise Bourgeois (1911-2010) követi.

 

Szerző: műtárgy.com

Címlapkép: Gerhard Richter. Forrás: Fondation Louis Vuitton

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ


Source: Portfolio.hu
More news
A jegybanki gyűjteménynek látszódnia kell

A jegybanki gyűjteménynek látszódnia kell

2024-12-03

Hamvai Kinga művészettörténész-közgazdász három éve vezeti az MNB Arts and Culture divízióját, amelynek feladata a jegybanki gyűjtemény láthatóvá tétele, kiállítások, műtárgykölcsönzések szervezése, a kollekció k

Lesz-e évvégi hajrá a hazai műkereskedelemben? - I. rész

Lesz-e évvégi hajrá a hazai műkereskedelemben? - I. rész

2024-11-29

A hazai aukciós piac forgalma az év első háromnegyedében mintegy ötödével esett vissza, egy erős évzárás azonban még sokat javíthat a képen. Erre van esély, mivel a decemberi árverések kínálata mennyiségi értelemben is

Have you tried?

Place an art advert

You can place art adverts in order to sell them

Auction alert

We send you an email of all new auction catalogues

Art search alert

We send you an email when new item comes in matching your search alert

Appraisal

You can request an appraisal of your art object

My favorites

You can save your favorite art advert and view them later in My favorites menu

Projects

Partners

Error!

  • Please login for this action!

Subscription to our Newsletter

Please type in your email address and click on the Sign up button.