Detailed search

Kortárs gyűjteményépítés I. rész

Kortárs gyűjteményépítés I.
Kezdeti nehézségek: avagy a kezdő műgyűjtő lépései az igazi kérdésig, „milyen színű kanapét válasszunk az új festményünkhöz?”

A kortárs képzőművészet területén való eligazodás igen nehéz a piaci információk nehezen hozzáférhető volta miatt. Melyik művésztől érdemes vásárolni, mi a reális ár? Ez csak két alapdöntés a sok nehezen megválaszolható kérdés közül.

A kortárs piac méretéről is csak hozzávetőleges információk vannak, az árak sokszor egyedi alkuk folyamán alakulnak ki és a megállapodások részletei sem nyilvánosak. A műtárgypiac mértének becsléséhez is csak az aukciós forgalom adhat útmutatást. A haza árverezőházak aukciókon legnagyobb részben XIX. és XX. századi klasszikusokat kínálnak, csak marginális szerephez jut a kortárs művészet. Nem, vagy alig szerepelnek az elmúlt 10-20, vagy akár 30 évben keletkezett alkotások, nincsen olyan nagyszámú tranzakció, ami lehetővé tenné adott kortárs művész árfolyamának meghatározását. Az árfolyam egyébként is soktényezős, nemcsak a művésztől függ, hanem a művész adott alkotói időszakától, vagyis az adott sorozat jelentőségétől, a mű pozíciójától az életműben, az adott mű publikálásainak illetve kiállítási részvételeinek számától és még sorolhatnánk az egyedi tényezőket. Az is tény, hogy a hazai kortárs műtárgypiacon nincs olyan historikus adatsor, amihez igazodhatnánk. Nemzetközi viszonylatban vannak fizetős adatbázisok (pl. artprice.com, artnet.com), de ezekben is csak a nemzetközi színtérrel lépett magyar alkotókat találjuk meg, ezeket is kevés számban. Vagyis nemcsak a műtárgy jövőbeli értékének alakulása hordoz kockázatokat, hanem jelenértéke is.

A vásárlót továbbá az is elbizonytalanítja, hogy a magyar piac fejletlenségéből adódóan még mindig találkozhatunk a műtermi ár és a galériás ár különbözőségével, amely hosszú távon egyik félnek sem kedvez. A galériák, vagyis a szakértők bevonása a tranzakcióba nagyban csökkenti kockázatunkat, hiszen ők dolgoznak azon, hogy a művész hazai és nemzetközi megítélése fejlődjön. Az ő menedzselésük és háttérmunkájuk segíti elő a jövőbeli érték növekedését. A vásárlók ugyan keresik a legkedvezőbb adásvételi formához való kiskapukat, de ezzel veszélyeztetik az ideális helyzetben minden fél számára előnyös együttműködést. A galéria jutaléka a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően  jellemzően 50 százalék, de ez nem azt jelenti, hogy a műteremben fele áron juthatunk a műtárgyhoz. Optimális esetben a két ár megegyezik, hiszen a művész is saját árszínvonalának megtartására törekszik és együttműködik a galériával. Műterembe akkor menjünk, ha a művész személyiségére, munkakörnyezetére vagyunk kíváncsiak, és ez kell ahhoz, hogy merjünk vásárolni a választott alkotó munkáiból.

A fenti bizonytalanságok megnehezítik a helyzetünket. Nem véletlen, hogy az első vásárlásokat lakásunk hangulatához igazítjuk, és aszerint választunk, hogy mi illik szűkebb környezetünkhöz. Bátran tegyük ezt! Kövessük intuíciónkat és döntsünk érzelmi alapon! Nincs ma olyan műgyűjtő, aki (szakértő bevonása nélkül) a kezdetek kezdetén határozott koncepcióval rendelkezett volna a gyűjteményét tekintve és nagy valószínűséggel olyan sincs, aki a legelső műtárgyáról elmondhatja, hogy az a gyűjteménye fénypontja mind a mai napig. A kortárs műalkotások vásárlása mindenképpen magas kockázatokat hordoz, legalább szeressünk együtt élni a műtárggyal.

Hagyjunk magunknak időt a tanulásra! Járjunk kiállításokra, múzeumokba, galériákba és művészeti vásárokba, fejlesszük ízlésünket, hogy jobb szemmel tudjunk legközelebb választani. Tiszteljük meg magunkat azzal, hogy a festményt nem bútorboltban választunk dekorációs kellékként. A galériákban iránymutatást kaphatunk a piaci trendekről, használható információhoz juthatunk mind az árakra, mind a minőségre vonatkozóan. Nem feltétlenül kell a legnagyobb nevekkel kezdeni és milliós tételekre gondolni. Kezdjük a gyűjtést saját generációnkkal! Nem kell egyből festett vászon képhez ragaszkodnunk, minőségi sokszorosított grafikát a festmények árának 5-20%-áért vásárolhatunk.

Sok-sok munkával majd eljutunk oda is, hogy nem a kanapénk színéhez választjuk a műtárgyat, hanem gyűjteményünkhöz igazítjuk lakókörnyezetünket.

A fenti cikk egy problémafelvetés, egy sorozat első része, amelyben iránymutatást szeretnénk adni a kortárs piacon való eligazodáshoz.

 

More news
Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

2024-04-17

Az Artnet legújabb The Hunt című sorozatában olyan művészeti alkotásokat és ősi relikviákat kutat, amelyek - sajnos - az idők során elvesztek. A frigyládától Kleopátra sírjáig ezek a legendás kincsek régóta megragadják a történészek és a régészek fantáziáját, még akkor is, ha a történelem rétegei alá vannak eltemetve. 

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

2024-04-17

Az OCTOGON és az Art Advisory Budapest közös sorozatában – az aktuális online tematikához kapcsolódóan – mindig egy-egy újabb hazai művészre és alkotására hívjuk fel olvasóink figyelmét. Az áprilisi, Építészet & Művészet fókuszunknak megfelelően ezúttal Wolsky András Random Space-Constellation NO'1 című térbeli művét mutatjuk be.

Milánói útikalauz műkedvelőknek

Milánói útikalauz műkedvelőknek

2024-04-16

A művészet és a dizájn szerelmesei számára talán még soha nem volt alkalmasabb időpont Milánó meglátogatására. Április közepén a Design Hét, a Miart és a Velencei Biennále hármasa találkozik, a város irigylésre méltó művészeti, dizájn és gasztronómiai célpontjai pedig a figyelem középpontjába kerülnek. Azonban, ahogyan azt a város bármelyik galériása el fogja mondani, Milánó számtalan kulturális gyöngyszemét egész évben meg lehet tekinteni.

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

2024-04-09

Lakner László Barikád című festménye bekerült a párizsi Centre Pompidou rangos gyűjteményébe. Lakner a magyar neoavantgárd egyik legjelentősebb képviselője, az 1972-ben készült alkotása a Pompidou Kelet-közép Európai Akvizíciós Bizottság magyar tagjainak közvetítésével került be a párizsi múzeum állandó válogatásába.

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

2024-04-08

Párizs, a művészetek városa, lenyűgöző kulturális pezsgéssel büszkélkedhet. A múzeumok széles tárháza, a galériák sokasága és a magángyűjtemények – például a Pinault-gyűjtemény vagy a Fondation Louis Vuitton - lenyűgöző választéka nem mindennapi élményeket teremt a művészet rajongóinak. A Louvre örök klasszikusai mellett Párizs napjainkban a kortárs kiállításai révén is jelentős vonzerővel bír az érdeklődők számára.

Have you tried?

Place an art advert

You can place art adverts in order to sell them

Auction alert

We send you an email of all new auction catalogues

Art search alert

We send you an email when new item comes in matching your search alert

Appraisal

You can request an appraisal of your art object

My favorites

You can save your favorite art advert and view them later in My favorites menu

Projects

Partners

Error!

  • Please login for this action!

Subscription to our Newsletter

Please type in your email address and click on the Sign up button.