Detailed search

Letiltja-e a Facebook a művészeti aktokat?

Május végén szivárgott ki a Facebook belső, titkos szabálykönyve, most pedig a műtárgy.com az Artsy nyomán annak jár utána, hogy az oldal hogyan próbálja meghatározni, hogy mitől lesz egy akt olyan műalkotás, amit posztolni lehet a Facebookon?

 
 

 

Letiltja-e a Facebook a művészeti aktokat?

 

Tiziano: Urbinói Vénusz, Uffizi, Firenze


A Facebook belső moderálási szabályzata, mely az angol Guardienen jelent meg, nehéz helyzetbe hozza az oldal moderátorait. Míg a legnagyobb közösségi oldal engedélyezi a meztelenség művészi ábrázolását, azonban a digitális eszközökkel létrehozott meztelen képek és felvételek (ami lehet egy szexvideó, de egy digitális technikával készült műalkotás is) sokáig tabunak számítottak. Azonban az, hogy egy kép a művészet kategóriájába esik-e, már az oldal moderátoraira van bízva, nekik kell elnavigálniuk a szürke zónában. Azt, hogy a két kategória közötti határ nem evidens, jól mutatja az, hogy az Instagram (amit ugyancsak a Facebook tulajdonol) az elmúlt években számos művész kedvelt médiuma lett, akik közül sokan ábrázolnak női testeket, nem ritkán a sajátjukat.

 

Letiltja-e a Facebook a művészeti aktokat?

 

Molly Soda és Arvida Byström Pics or It Didn't Happen: Images Banned From Instagram című projektjéből. Fotó: @bloatedandalone4evr1993. Molly Soda és Arvida Byström jóvoltából.


A most kiszivárgott szabályzat egy újdonságot is tartalmaz, mivel meztelenségnek nem csak a tradicionális eszközökkel, hanem a digitális módon készített ábrázolását is engedélyezi - de persze csak akkor, ha az művészeti. A szabályzat a tradicionális eszközök közé sorolja a szénrajzot, az akvarellt vagy a ceruzarajzot, azaz, a papíralapú művek jellemzően ebbe a kategóriába kerülnek. A meztelenség digitálisművészeti ábrázolása azonban csak úgy engedélyezett a Facebookon, ha csak a kontúrok látszanak, és a nemi szervek, a női mellbimbók és fenekek "nincsenek túlrészletezve". Pedig a tradicionális művészet köréből még a meztelen gyerekek ábrázolását is engedi a Facebook (ide tartoznak például a kerubok ábrázolásai), azonban vannak olyan esetek, amikor már a neves alkotó személye sem menti meg a művet a Facebook cenzúrájától: így került az eltávolítandó képek listájára Giambologna szobra, a Szabin nők elrablása.

 

Letiltja-e a Facebook a művészeti aktokat?

 

Giambologna: Szabin nők elrablása. Kép: Wikipedia Commons


A szabályzat iránymutatása csak eddig tart, és így a konkrét döntések a moderátorok kezében vannak, akik Soraya Chemaly, a The Women's Media Center Speech Projectjének igazgatója szerint gyakran konzervatív társadalmakban élő fiatal férfiak. Ő úgy véli, hogy ez ahhoz vezet, hogy a feminista művészeket aránytalanul cenzúrázza a Facebook, mint például Aleah Chapin képeit, aki gyakran ábrázol meztelenül idős nőket. Chemaly szerint a Facebook szabályai gyakran összemossák a női meztelenséget az obszcenitással, miközben számtalan női művész épp azért használja a saját testét művészi módon, hogy a kiszolgáltatottságról és az őket ért erőszakról beszéljen.

 

Letiltja-e a Facebook a művészeti aktokat?

 

Aleah Chapin egy képe előtt


Jogi szempontból nézve azonban a Facebook egy magánvállalat, és így az amerikai jog szerint nem kötelezhető arra, meztelen képeket engedjen posztolni. Mary Anne Franks, a University of Miami professzora arról nyilatkozott, hogy bár míg a Facebooknak jogilag megvan a szabadsága, hogy eldöntse, hogy mit enged posztolni, de ők nem élnek jól ezzel a lehetőséggel, mivel a közösségi oldal az elveinek a meghatározásakor is csak a profitabilitást tartja szem előtt.

Az utolsó botrány a Facebook kép-policy-jainak kapcsán akkor robbant ki, amikor tavaly eltávolították a világ egyik leghíresebb fotóját, Nick Út Napalmlány című képét, amin egy meztelen kislány is látható épp azután, hogy a Vietnámi háborúban napalmtámadás érte. Bár ez a kép gyorsan visszakerült az oldalra, de a Facebooknak a meztelenség ábrázolását korlátozó szabályai minden bizonnyal a jövőben is számtalan vitát fognak generálni.


Source: Portfolio.hu
More news
Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

2024-04-17

Az Artnet legújabb The Hunt című sorozatában olyan művészeti alkotásokat és ősi relikviákat kutat, amelyek - sajnos - az idők során elvesztek. A frigyládától Kleopátra sírjáig ezek a legendás kincsek régóta megragadják a történészek és a régészek fantáziáját, még akkor is, ha a történelem rétegei alá vannak eltemetve. 

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

2024-04-17

Az OCTOGON és az Art Advisory Budapest közös sorozatában – az aktuális online tematikához kapcsolódóan – mindig egy-egy újabb hazai művészre és alkotására hívjuk fel olvasóink figyelmét. Az áprilisi, Építészet & Művészet fókuszunknak megfelelően ezúttal Wolsky András Random Space-Constellation NO'1 című térbeli művét mutatjuk be.

Milánói útikalauz műkedvelőknek

Milánói útikalauz műkedvelőknek

2024-04-16

A művészet és a dizájn szerelmesei számára talán még soha nem volt alkalmasabb időpont Milánó meglátogatására. Április közepén a Design Hét, a Miart és a Velencei Biennále hármasa találkozik, a város irigylésre méltó művészeti, dizájn és gasztronómiai célpontjai pedig a figyelem középpontjába kerülnek. Azonban, ahogyan azt a város bármelyik galériása el fogja mondani, Milánó számtalan kulturális gyöngyszemét egész évben meg lehet tekinteni.

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

2024-04-09

Lakner László Barikád című festménye bekerült a párizsi Centre Pompidou rangos gyűjteményébe. Lakner a magyar neoavantgárd egyik legjelentősebb képviselője, az 1972-ben készült alkotása a Pompidou Kelet-közép Európai Akvizíciós Bizottság magyar tagjainak közvetítésével került be a párizsi múzeum állandó válogatásába.

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

2024-04-08

Párizs, a művészetek városa, lenyűgöző kulturális pezsgéssel büszkélkedhet. A múzeumok széles tárháza, a galériák sokasága és a magángyűjtemények – például a Pinault-gyűjtemény vagy a Fondation Louis Vuitton - lenyűgöző választéka nem mindennapi élményeket teremt a művészet rajongóinak. A Louvre örök klasszikusai mellett Párizs napjainkban a kortárs kiállításai révén is jelentős vonzerővel bír az érdeklődők számára.

Have you tried?

Place an art advert

You can place art adverts in order to sell them

Auction alert

We send you an email of all new auction catalogues

Art search alert

We send you an email when new item comes in matching your search alert

Appraisal

You can request an appraisal of your art object

My favorites

You can save your favorite art advert and view them later in My favorites menu

Projects

Partners

Error!

  • Please login for this action!

Subscription to our Newsletter

Please type in your email address and click on the Sign up button.