Karácsonyi aukciók: milliós műtárgyak kerülhetnek a fa alá

Jónéhány aukciósház közvetlenül a karácsonyi ünnepek előtt rendezi téli aukcióját. A műtárgy.com idei utolsó árverési összefoglalójából kiderül, hogy lesz mit a fa alá tenni.

A Nagyházi Galéria idén négynapos aukciót rendez: kétnapos festményárverésén 15-én és 16-án különösen a régi külföldi mestereknél várja az érdeklődőket a szokottnál is színvonalasabb kínálat. A XVI-XIX. századi német, osztrák, olasz, francia, németalföldi mesterek munkái közül kiemelkedik egy XVI. századi sváb festő két vallási témájú táblaképe, melyeket együtt 18 millióról indítanak és legalább 8,5 milliót kell majd fizetni a francia Jean Barbault A Föld allegóriája című nagyméretű vásznáért is, ami Esterházy Pál Antal herceg megrendelésére készült. A XIX. századi magyar munkák között mindenekelőtt Ligeti Antal Családi utazás című kései vászna és Szinyei Merse Pál munkásságának egyik első gyöngyszeme, a Betlehemi gyermekgyilkosság érdemel említést; a két kép kikiáltási ára 7, illetve 6 millió forint. A XX. századot elsősorban hazai festők képviselik. Itt 5 millió forintról indulva lehet licitálni egy Csernus Tibor-festményre, s csak 400 ezerrel kezd kevesebbről Aba-Novák Vilmos Adriai kikötője. Czóbel Béla lányportréjának induló ára 4 millió forint, míg Csók István Züzü-képei 2,4 és 1,8 millió forinton kezdenek. Gazdag az Ámos Imre, Perlrott-Csaba Vilmos, Koszta József, Bene Géza nevével fémjelzett grafikai anyag is. A négynapos árverés sorozat december 17-én és 18-án műtárgyakkal, bútorokkal, szőnyegekkel, illetve porcelánnal, üvegekkel, ezüst műtárgyakkal és ékszerekkel folytatódik, a legkülönbözőbb vastagságú pénztárcákhoz igazodó kínálattal. A szokottnál gazdagabb a bútorkínálat: licitálni lehet többek között három, 1,2 és 1,8 millió forint között indított osztrák írószekreterre és egy Kozma Lajos által tervezett 12 darabos hálószoba garnitúrára az 1930-as évekből; utóbbi kikiáltási ára 1,5 millió forint. A legdrágább tételeket az ékszerek között találjuk; egy 20. század végi szlovák karkötő 6 millió forinton, míg egy fehérarany szoliter gyűrű 2 karátos briliánssal 3,2 millió forinton kezd. Az árverés első napja itt, második napja itt található. A harmadik és negyedik nap katalógusa itt és itt érhető el.

Virág medál zafírral és briliánssal, 1,5 millió forintról indul a Nagyházi Galéria negyedik napi aukcióján

Nívós kortárs anyagot aukcionál december 16-án a Blitz Galéria. Öt olyan szerző alkotásaira is lehet licitálni, akik szerepelnek a 10 legfontosabbnak ítélt élő magyar képzőművész közelmúltban műgyűjtők, műkereskedők, művészeti újságírók által összeállított listáján. Fehér László 4 festménye 600 ezer és 1,8 millió forintközötti árakról indul, Bukta Imre három alkotására 240 és 800 ezer forint között kezdődik a licit, Bak Imre és Nádler István két-két vásznát legkevesebb 400 ezer és 1,4 millió forint közötti áron lehet megszerezni, Szűcs Attila Redőny sötét foltokkal című 2001-es munkája pedig 2,5 millión kezd. A legmagasabb induló árat 5,5 millió forinttal CsernusTibor festménye kapta és a milliós tételek közé tartoznak Nyári István aukciókon ritkán felbukkanó képei is, melyekre most 1,5 illetve 2,6 milliónál kezdődhet a licit.

December 19-én a Pintér Aukciósház vegyes profilú árverésének a Four Seasons - Gresham Palace ad otthont. A festményanyag vezető tételei, Tóth Menyhért, Mattis Teutsch János és Batthyány Gyula munkái 12, 9, illetve 8 millió forintról indulnak, de millió fölötti áron kezd néhány kortárs tétel, Pinczehelyi Sándor és Csurka Eszter alkotásai is. Hasonlóan színvonalas a kortárs kínálat egésze, benne Fehér László, Bukta Imre, Szurcsik József, Gaál József, Kelemen Károly, Kovács Attila, Szüts Miklós és Vojnich Erzsébet 300 ezer és egymillió forint közötti áron kezdő, különböző technikájú alkotásaival. Az egyéb műfajú tételek között megemlítünk egy-egy befektetésnek is alkalmas csiszolt ovális citrint és kék topázt - induló áruk 5, illetve 4 millió forint - és egy óherendi vázapárt, amiért legalább 4,2 millió forintot várnak. Az árverés anyaga itt érhető el.

A Virág Judit Galéria decemberi 20-i árverésén ismét gazdag lesz a felhozatal az aukciókon mindig keresett művészek, így Vaszary János, Rippl-Rónai József, Mednyánszky László és Aba-Novák Vilmos munkáiból; ezek becsértéke 1-2 és 40-50 millió forint között ingadozik. Ritkaságszámba megy Szinyei Merse Pál Rokokó című, 50-70 millióra becsült képe és hasonló taksát kapott Ziffer Sándor Pihenő modellek című festménye is. Czigány Dezső és Fényes Adolf csendéletei 20-20 millióról, Patkó Károlyé 15, Kádár Béláé 12, Ferenczy Károlyé pedig 10 millió forintról indulnak. Legkevesebb 18 millió forintért lehet megszerezni Farkas István Tengerparton című munkáját, míg Derkovits Gyula Halászok-ja 15 millión, Kontuly Béla budapesti látképe 10 millión kezd. Nagy nevekkel találkozhatunk az átlagosnál lényegesen gazdagabb kortárs kínálatban is: Nádler Istvántól, Bak Imrétől, Keserű Ilonától, El Kazovszkijtól, Váli Dezsőtől és Kokas Ignáctól egyaránt fontos, esetenként életművi jelentőségű munkák kerülnek kalapács alá, az induló árak 1,5-3,6 millió forint között váltakoznak. A hagyományokhoz hűen magas színvonalú a Zsolnay-kínálat is, ahol ugyancsak jelentős a szórás a kikiáltási árakban: a legolcsóbb tétel 600 ezer forintról indul, a legdrágább ennek hatszorosáról, 3,6 millióról. Az árverési tételeket itt lehet megnézni.

 Czigány Dezső: Csendélet körtékkel, 20 millió forintról indul a Virág Judit Galéria árverésén

A Kieselbach Galéria kínálata ezúttal időben és földrajzilag is az átlagosnál szélesebb spektrumot ölel fel: XVII. századi flamand és itáliai mesterek munkái éppúgy szerepelnek a tételek között, mint élő hazai művészek alkotásai. A súlypontot ezzel együtt is a múlt század első felében született hazai alkotások képezik, melyeknek szerzői között az aukciók állandó szereplői mellett ezúttal kevésbé ismert alkotók munkái is felbukkannak. Jónéhány tételnek már az induló ára is eléri vagy meghaladja a 20 millió forintot: így Berény Róbert 19 évesen festett Napsütötte kertje, amit az első magyar "Cézanne-os" tájképként tartanak számon, 20 millióról; Tihanyi Lajos korai budapesti részlete 26 millióról; Aba-Novák Vilmos kedvelt cirkusz-témájú festményeinek egyike ugyanennyiről, míg "árkádiás" Fürdőző nőkje 35 millió forintról indul. A nagybányai kötődésű művészek alkotásaiból kiemelkedik Bornemisza Géza csendélete (kikiáltási ára 24 millió forint), és Boromisza Tibor Nagybányán hull a hó című, 18 millión kezdő festménye. Schönberger Armand életművi jelentőségű alkotása, az Együtt 24 millión kezd, míg a Vörös Géza legjobb munkái közé tartozó Szentendrei háztetők 14 millióról indulva a várakozások szerint akár 35 millió forintig is eljuthat. Az újabb keletű munkák közül mindenekelőtt Hantai Simon 1969-es, 12 millió forinton kezdő Etűdje érdemel említést. A teljes anyag itt tekinthető meg.

Vörös Géza: Szentendrei háztetők, 14 millió forintról indul a Kieselbach Galéria aukcióján

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

2024-04-09

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

2024-04-08

Öt kurátor, öt látásmód  - betekintés a 2024-es Velencei Biennálé pavilonjaiba

2024-04-04

A Velencei Biennálé nemzeti pavilonjának megszervezése igazi kihívás elé állítja a kurátorokat. A Giardini történelmi épületei egyedülálló keretet adnak a kiállításoknak, ugyanakkor komoly korlátokat is szabnak. Emellett a nemzeti identitás és képviselet koncepcióját is alaposan át kell gondolni a pavilon berendezésekor.

A modern fotográfia úttörői - magyar származású alkotók lenyűgöző munkái a Szépművészeti Múzeumban

2024-04-04

Ha nagy fotográfussá kívánsz válni, „nem elég a tehetség, magyarnak is kell lenni” – mondta a 20. század egyik legismertebb amerikai magyar fotográfusa, Robert Capa. A Szépművészeti Múzeum Kertész, Moholy-Nagy, Capa…Magyar fotóművészek Amerikában (1914–1989) című új kiállítása többszörösen alátámasztja ezt a gondolatot. Fókuszában olyan meghatározó, magyar származású alkotók állnak, akiknek munkássága jelentősen hozzájárult a fotográfia műfajának fejlődéséhez. A tárlaton Kertész André, Moholy-Nagy László, Robert Capa, Martin Munkácsi és Kepes György munkái egyaránt megjelennek.