Részletes keresés

Leopold Museum, Bécs - „WOW! The Heidi Horten Collection”

Ezzel az angol címmel várja látogatóit az osztrák fővárosban a kontinentálisan is a legnagyobbak közé sorolt magángyűjtemény. Korábbi, alkalmi és névtelen kölcsönzések után a 77 éves bécsi művészettörténésznő most először visz a nyilvánosság elé saját kollekciójából egy nagyobb válogatást: 75 alkotó 170 munkáját. A több száz múlt századi festmény, grafika, szobor és szabadtéri plasztika közül az épp aktuális kedvencek még első férje – Helmut Horten vállalkozó és mecénás – életében a Düsseldorfhoz közeli, lohauseni villájuk falait és parkját díszítették, illetve New York-i lakosztályukba kerültek; most pedig a második hitvesével – gróf Carl Anton von Goess – közös karintiai rezidenciájukban találhatók.

Kiállítási enteriőr, Picasso képek  és Calder-fémplasztikák

Kezdetben kizárólag a német expresszionisták – Kirchner, Heckel, Nolde, Pechstein – művei képezték a gyűjtemény magját, ám az özvegy a kilencvenes évektől átlendült az ellenkező végletbe, és a trendeket, a műkereskedelmi megfontolásokat figyelmen kívül hagyva csupán pillanatnyi, szubjektív vonzalma szerint bővítette „muzeális panoptikumát”, ahogy a kurátor, Agnes Husslein-Arco találóan nevezte. Husslein-Arco, aki a Leopold Múzeum magánalapítványának elnökségi tagja is, kiemelte, hogy a Schiele-, Kubin- és Klimt-képekkel milyen szerencsésen illeszkedik az időszaki tárlat az intézmény profiljához. Klimt Templom Unterachban (1916) című alkotásának megszerzésével egyébként pár évvel ezelőtt Heidi Hortennek régi vágya teljesült: sikerült eltüntetnie egy „fehér foltot” a gyűjteményből.

Legújabb vásárlásainál a művészek és munkáik közötti kölcsönhatásokra koncentrál. Roy Lichtensteint Erdei jelenetének (1980) megfestésére a művész saját bevallása szerint Franz Marc Vörös őzsuták I. (1910) című vászna ihlette – Heidi Horten gyűjteményében együtt látható a két remekmű.

Horten jó értelemben vett „csapongása” úgyszólván határtalan: a francia impresszionisták – Degas, Renoir, Matisse – mellett Picasso és Chagall; az amerikai absztrakt: Twombly, Rothko és Nay; a pop artból Warhol, Haring és Basquiat; továbbá Bacon, Hirst, Fontana, Klein, Richter, Baselitz egyaránt jelen vannak a gyűjteményben. De még hosszasan folytathatnánk a felsorolást, mely az utazások során műtermükben felkeresett és felkarolt, kevésbé ismert fiatal kortársak hosszú listájával egészül ki. Így például a most hatvanas amerikai Julian Schnabel két vegyes technikájú, monumentális vászna közül a stilizált ciprust – Pisa (1976/77) – és a hattyút – BOB ’long debate irresolute’ (1998) – ábrázolók még az ezredforduló előtt kerültek a birtokába, de mivel a művész teljesen elvont gesztusfestészetét is megkedvelte, Schnabel Painting for Heidi (2002) címmel tasiszta kompozíciót is dedikált számára.

Főleg a pályakezdők felfedezésében segíthet a Leopold Múzeum kiadásában az angol és német nyelven egyaránt megjelent, vaskos és blickfangos kísérő katalógus. Az 544 oldalon 370, javarészt színes képpel és a 75 művészről készült tanulmányokkal ellátott kötet a műgyűjtőnő szubjektív vallomása után Agnes Husslein-Arco, Linus Klumpner, Pia Sääf, Verena Traeger és Hans-Peter Wipplinger múzeumigazgató esszéivel egészül ki. A műkedvelő publikum utánpótlása céljából pedig ingyenes tárlatlátogatásokat is szerveznek gyerekek és fiatalok számára. (Megtekinthető július 29-ig.)

Wagner István

 

Megjelent a Műértő májusi lapszámában.

Műértő - művészeti és műkereskedelmi folyóirat A Műértő a HVG Zrt.
kiadásában megjelenő, szakemberek által írt és szerkesztett művészeti,
műkereskedelmi havilap. A múzeumi szférában és a műtárgypiacon érdekelt
valamennyi résztvevőhöz szól, igyekszik eligazítani a befektetési szándékkal
rendelkező üzletembereket. Nemzetközi kitekintéssel beszámol az árakról,
trendekről, jelentős aukciókról, vásárokról, kiállításokról és a színtér
meghatározó szereplőiről. Aktuális információkat és kritikai elemzéseket
közöl. Megjelenik minden hónap első péntekjén.

Főszerkesztő Andrási Gábor
Szerkesztő: Nagy Mercédesz
Hirdetés: Tasnádi Rózsa, tel.: 061-436-2450; hirdet@hvg.hu

Szerkesztőség:
1037 Budapest, Montevideo u. 14.
muerto@hvg.hu / www.muerto.hu

Előfizethető:
HVG Zrt. terjesztési osztály: ugyfelszolgalat@hvg.hu; tel.: 061-436-2045
Kiadja a HVG Kiadó Zrt, Felelős Kiadó: Szauer Péter

 

További cikkek
Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

2024-04-17

Az Artnet legújabb The Hunt című sorozatában olyan művészeti alkotásokat és ősi relikviákat kutat, amelyek - sajnos - az idők során elvesztek. A frigyládától Kleopátra sírjáig ezek a legendás kincsek régóta megragadják a történészek és a régészek fantáziáját, még akkor is, ha a történelem rétegei alá vannak eltemetve. 

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

2024-04-17

Az OCTOGON és az Art Advisory Budapest közös sorozatában – az aktuális online tematikához kapcsolódóan – mindig egy-egy újabb hazai művészre és alkotására hívjuk fel olvasóink figyelmét. Az áprilisi, Építészet & Művészet fókuszunknak megfelelően ezúttal Wolsky András Random Space-Constellation NO'1 című térbeli művét mutatjuk be.

Milánói útikalauz műkedvelőknek

Milánói útikalauz műkedvelőknek

2024-04-16

A művészet és a dizájn szerelmesei számára talán még soha nem volt alkalmasabb időpont Milánó meglátogatására. Április közepén a Design Hét, a Miart és a Velencei Biennále hármasa találkozik, a város irigylésre méltó művészeti, dizájn és gasztronómiai célpontjai pedig a figyelem középpontjába kerülnek. Azonban, ahogyan azt a város bármelyik galériása el fogja mondani, Milánó számtalan kulturális gyöngyszemét egész évben meg lehet tekinteni.

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

2024-04-09

Lakner László Barikád című festménye bekerült a párizsi Centre Pompidou rangos gyűjteményébe. Lakner a magyar neoavantgárd egyik legjelentősebb képviselője, az 1972-ben készült alkotása a Pompidou Kelet-közép Európai Akvizíciós Bizottság magyar tagjainak közvetítésével került be a párizsi múzeum állandó válogatásába.

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

2024-04-08

Párizs, a művészetek városa, lenyűgöző kulturális pezsgéssel büszkélkedhet. A múzeumok széles tárháza, a galériák sokasága és a magángyűjtemények – például a Pinault-gyűjtemény vagy a Fondation Louis Vuitton - lenyűgöző választéka nem mindennapi élményeket teremt a művészet rajongóinak. A Louvre örök klasszikusai mellett Párizs napjainkban a kortárs kiállításai révén is jelentős vonzerővel bír az érdeklődők számára.

Próbálta már?

Hirdetés feladása

Meghirdetheti eladó műtárgyait.

Aukciós értesítés

Valamennyi új aukciós katalógusról email értesítést kap.

Műtárgyfigyelés

A keresésének megfelelő műtárgyakról értesítést kap.

Értékbecslés

Értékbecslést kérhet műtárgyáról.

Kedvencek

Elmentheti kedvenc műtárgyait, hogy később a Kedvencek menüpontban könnyen megtalálhatók legyenek.

Projektjeink

Partnereink

Hiba!

  • A művelethez kérem jelentkezzen be!

Hírlevél feliratkozás

Hírlevél feliratkozáshoz adja meg az e-mail címét és kattintson a feliratkozás gombra.