Részletes keresés

Lovagi páncél és szovjet űrkapszula

Német aukciósházak 2014-ben

Minden eddiginél jobb eredmények születtek tavaly a németországi árveréseken. Az anyagi gyarapodás több aukciósház esetében terjeszkedéssel is járt, a Grisebach például a berlini Fasanenstrasse 25. alatti műemléképületéhez csatolta a szomszédos, 27-es számú ingatlant, ezzel külön helyet biztosítva a XXI. század művészetének.

3_beckmann_wangerooge_400

Max Beckmann: Viharos Északi tenger, 1937, olaj, vászon, 59x77 cm

 

Egyébiránt a Villa Grisebach tavaszi aukciós ciklusa 18,5 millió eurót hozott, az őszi szezon novemberi eredménye pedig 21 millióra rúgott. Rendhagyó, hogy az általános műkereskedelmi trenddel ellentétben náluk valamennyi antik bútorra magas ajánlatokat tettek Orangerie-árverésükön, amely öt évszázad varia műtárgyait kínálta a legkülönfélébb kategóriákban.

A XIX. századi festészet korábban rendkívül felkapott festőfejedelme, Adolf Menzel Fegyvertári fantáziák sorozatából az Álló lovagi páncélok (1866) fél négyzetméteres gouache-karton tanulmányát 100–150 ezer euró közé irányozták. A szolid becsléssel szemben végül egy svájci magánszemély 3 millió 295 ezer euróért vitte el a művet, ezzel mind a Németországban elkelt papírképek, mind Menzel alkotásainak tekintetében rekordot beállítva.

4_avmenzel_400

Adolf Menzel: Álló lovagi páncélok, 1866, gouache, karton, 45x57,9 cm

 

A válogatott alkotások licitjén Max Beckmann Viharos Északi-tenger (Wangerooge szigete) című, emigrálása előtti utolsó, a fasizmus allegóriájaként is értelmezett 1937-es festménye szintén nagy sikert hozott 1 397 500 eurós leütésével. Feltűnést keltett a német romantika legendás alakja, Caspar David Friedrich ritkaságnak számító fekete-fehér fametszete is: a Nő pókhálóval csupasz fák alatt (Melankólia) a 10–15 ezer eurós becsértékről jutott 901 ezer euróig. Edvard Munch A csók című, 180–240 ezer eurós tartományból induló színes nyomata végül 500 ezer euróért került skandináv magántulajdonba.

A müncheni Ketterer Kunst tavaly ünnepelte hat évtizedes fennállását. A jubileumi évben minden eddigi csúcsot megdöntve 46 millió eurós mérleggel zártak, 8 millióval tetézve a tavalyi eredményt.

A klasszikussá vált avantgárd eddigi népszerűségéhez képest is tovább nőtt náluk az érdeklődés az 1945 utáni periódus, valamint a kortársak iránt. Tavaly ezek a részlegek együtt 40 millió eurót hoztak, ami 9 millióval haladta meg az előző évi bevételt. A legtöbbet, 3 millió 145 ezer eurót egy hongkongi telefonos licitáló fizetett, a hat éve elhunyt világhírű japán absztrakt mester, Kazuo Shiraga Chijikusei Gotenrai (1961) című olajképéért. A festő-akcióművész az ötvenes évek közepétől előbb ujjaival, majd tenyerével, később köteleken függve, lábbal festett. Dinamikus hatású művét 350 ezer euróról indították, és 2,6 milliós leütése vezetett a (járulékokkal együtt a 3 milliót is meghaladó) rekordhoz. Az expresszionista August Macke Thuni árkádok alatt (Sétatéri motívum) című 1913-as akvarellje 580 ezer eurós kikiáltással, másfél milliós leütéssel jutott délnémet tulajdonba, míg Kandinszkij Szövet (1923) című geometrikus absztrakt vízfestménye 190 ezerről indítva 1,1 milliónál cserélt gazdát.

5_rkapszula_400

1977-ben és 1978-ban használt, szovjet űrkapszula, 1,9 tonna, átmérő: 2,8 m

 

A kortárs Günther Uecker kétszer is a milliós határ fölött végzett. Tisztelet Fontanának I. (1962) című szegecselt reliefje 200 ezres kezdéssel 1,05 millióig, míg az azonos technikájú Fehér szél (1992) a 380 ezres elvárásról 880 ezerig vitte. Tavaly a ház szenzációjaként szerepelt Egon Schiele Fekvő női akt felhúzott lábbal (1913) című ismeretlen gouache-műve, amely egy jelentős német magángyűjtemény mélyén rejtőzött a hetvenes évektől mostanáig. A mű 300 ezer euróról indulva végül 925 euróért került egy belga műgyűjtő tulajdonába. A toplistán Victor Vasarely cím és datálás nélküli akrilkompozíciója is megtalálható, ez 48 ezer eurós kezdéstől jutott 175 ezer euróig.

A kölni Kunsthaus Lempertz 25 millió eurónyi bevétellel zárult őszi szezonjáról legutóbbi lapszámunkban bővebben is írtunk. A végeredményből a modernek és kortársak együtt 10,9 millióval részesedtek.

A régi mesterek kategóriájában a legnagyobb németországi sikert Matteo Giovanettinek a XIV. század első feléből származó, temperával fatáblára festett oltárképpárja hozta számukra 2 millió 656 ezres leütéssel.

A cég eddigi történetében szintén kiemelkedő az ázsiai művészet 4,1 millió eurós forgalmat megvalósító árverése. A kínai porcelánra szakosodott Elbrecht-gyűjtemény darabjai közül egy XVII. századi ülő Bódhidharma arasznyi, hófehér figurája a 25–30 ezer eurós szerény becsértéktől szárnyalt látványosan a 868 ezres leütésig; a Ming-dinasztia korából való nagyméretű bronz Buddha-szobor szintén magasan az eredeti elvárás fölött, 421 ezer eurónál végzett.

A kortárs kategória 7,1 milliós bevétele szintén csúcseredményt jelent a Lempertznél. Anselm Kiefer A páfrány titka (1946) című olajfestménye eredeti levélapplikációkkal egy délnémet licitáló jóvoltából jutott nemzetközi rekordszintre, 558 ezer euróig. Az avantgárd mezőnyben az expresszionista Ernst Barlach félméteres, ülő alakja, Az éneklő férfi (1928) a korai, számozott Fechtheim-kiadásból, a rangos Noack bronzöntő cég berlin-fridenaui műhelyének 1930–1931-es kivitelezésében meg sem állt 694 ezer euróig.

Májusban nyílt brüsszeli kirendeltségükön nagy nemzetközi visszhangot keltett a Jules Barbier belga építész műemléki art nouveau házában rendezett kozmikus licitálásuk. Ezen egy 1,9 tonnás, kétszer is – 1977-ben és 1978-ban – a világűrben járt szovjet űrkapszulát 1,26 millió euróért ütöttek le. Tavaly a francia Artcuriallal közösen Monacóban tartott júliusi óra–ékszer-árverésükön szenzációs, 14 milliós bevételt könyvelhettek el; Párizsban pedig a jelentős Luba & Ernesto Wolf-gyűjteményből összeállított Afrika-aukciójuk saját legjobb várakozásaikat is felülmúlta.

Wagner István

Megjelent a Műértő 2015. februári lapszámában

További cikkek
Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

2024-04-17

Az Artnet legújabb The Hunt című sorozatában olyan művészeti alkotásokat és ősi relikviákat kutat, amelyek - sajnos - az idők során elvesztek. A frigyládától Kleopátra sírjáig ezek a legendás kincsek régóta megragadják a történészek és a régészek fantáziáját, még akkor is, ha a történelem rétegei alá vannak eltemetve. 

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

2024-04-17

Az OCTOGON és az Art Advisory Budapest közös sorozatában – az aktuális online tematikához kapcsolódóan – mindig egy-egy újabb hazai művészre és alkotására hívjuk fel olvasóink figyelmét. Az áprilisi, Építészet & Művészet fókuszunknak megfelelően ezúttal Wolsky András Random Space-Constellation NO'1 című térbeli művét mutatjuk be.

Milánói útikalauz műkedvelőknek

Milánói útikalauz műkedvelőknek

2024-04-16

A művészet és a dizájn szerelmesei számára talán még soha nem volt alkalmasabb időpont Milánó meglátogatására. Április közepén a Design Hét, a Miart és a Velencei Biennále hármasa találkozik, a város irigylésre méltó művészeti, dizájn és gasztronómiai célpontjai pedig a figyelem középpontjába kerülnek. Azonban, ahogyan azt a város bármelyik galériása el fogja mondani, Milánó számtalan kulturális gyöngyszemét egész évben meg lehet tekinteni.

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

2024-04-09

Lakner László Barikád című festménye bekerült a párizsi Centre Pompidou rangos gyűjteményébe. Lakner a magyar neoavantgárd egyik legjelentősebb képviselője, az 1972-ben készült alkotása a Pompidou Kelet-közép Európai Akvizíciós Bizottság magyar tagjainak közvetítésével került be a párizsi múzeum állandó válogatásába.

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

2024-04-08

Párizs, a művészetek városa, lenyűgöző kulturális pezsgéssel büszkélkedhet. A múzeumok széles tárháza, a galériák sokasága és a magángyűjtemények – például a Pinault-gyűjtemény vagy a Fondation Louis Vuitton - lenyűgöző választéka nem mindennapi élményeket teremt a művészet rajongóinak. A Louvre örök klasszikusai mellett Párizs napjainkban a kortárs kiállításai révén is jelentős vonzerővel bír az érdeklődők számára.

Próbálta már?

Hirdetés feladása

Meghirdetheti eladó műtárgyait.

Aukciós értesítés

Valamennyi új aukciós katalógusról email értesítést kap.

Műtárgyfigyelés

A keresésének megfelelő műtárgyakról értesítést kap.

Értékbecslés

Értékbecslést kérhet műtárgyáról.

Kedvencek

Elmentheti kedvenc műtárgyait, hogy később a Kedvencek menüpontban könnyen megtalálhatók legyenek.

Projektjeink

Partnereink

Hiba!

  • A művelethez kérem jelentkezzen be!

Hírlevél feliratkozás

Hírlevél feliratkozáshoz adja meg az e-mail címét és kattintson a feliratkozás gombra.