Részletes keresés

Mesterséges intelligencia által készített portrét árverez el a Christie's

Történelmet ír a Christie’s New York októberben, amikor aukcióra bocsát egy mesterséges intelligencia által készített portrét. A vászonra nyomott kép egy olyan algoritmus munkája, amelyet az Obvious nevű francia művészeti közösség fejlesztett ki.

A mű az ún. Generative Adversarial Network modellel készült. A művészek először feltöltöttek a generátorba egy 14 ezer portréból álló gyűjteményt, a 14. és a 20. század között készült festményeket. Az algoritmus ezután új képeket készített, egészen addig, amíg képes volt megtéveszteni egy tesztet, ami megkülönbözteti az ember által alkotott képet a gép által alkotottól.

Obvious Art, Edmond de Belamy portréja, 2018

Az elkészült munka, az Edmond de Belamy portréja egyike annak a 11 portrénak, ami a kitalált Belamy család tagjait ábrázolja. A „család” nevét Ian Goodfellow-ról kapta, egy kutatóról, aki kifejlesztette a Generative Adversial Network metódust (a Goodfellow-t fordították franciára). A portrék egyike már gazdára lelt az idén, egy párizsi gyűjtő vásárolta meg. A Christie’s az Edmond de Belamy portréját 7 ezer és 10 ezer dollár közé becsülte. Az Obvious az aukcióról befolyó összeget az algoritmus további fejlesztésére kívánja költeni. Amint elmondták, érdekelte őket az, hogy lehet-e kreatív egy algoritmus, mert ha igen, akkor az az algoritmus áll a legközelebb az emberi elme kreativitásához. Az egyesület egyik tagja, Caselles-Dupré elmondta, hogy meg van győződve arról, hogy a jövőben a mesterséges intelligencia lehet a művészet új eszköze. Állítását a fényképezőgép feltalálásával támasztotta alá, amit eleinte szintén csak képzett mérnökök tudtak használni.

Hogy a piac mennyire értékeli az így létrejött alkotást, amelynek a keletkezéstörténete kétségkívül izgalmasabb és meggyőzőbb, mint az esztétikai értéke, októberben kiderül.

Update:

Október 25-én elárverezték az Edmond de Belamy portréja című képet. Az Artsy számolt be róla, hogy a Christie's New York-i termében 3, telefonon licitáló között 7 percig zajlott a licitharc az első, mesterséges intelligencia által készített portréért. A mű végül 432 500 dollárért kelt el (jutalékokkal együtt), tehát a becsült ár (7 ezer-10 ezer dollár) több mint negyvenszereséért.

 

Forrás: artnet news

További cikkek
Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

2024-04-17

Az Artnet legújabb The Hunt című sorozatában olyan művészeti alkotásokat és ősi relikviákat kutat, amelyek - sajnos - az idők során elvesztek. A frigyládától Kleopátra sírjáig ezek a legendás kincsek régóta megragadják a történészek és a régészek fantáziáját, még akkor is, ha a történelem rétegei alá vannak eltemetve. 

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

2024-04-17

Az OCTOGON és az Art Advisory Budapest közös sorozatában – az aktuális online tematikához kapcsolódóan – mindig egy-egy újabb hazai művészre és alkotására hívjuk fel olvasóink figyelmét. Az áprilisi, Építészet & Művészet fókuszunknak megfelelően ezúttal Wolsky András Random Space-Constellation NO'1 című térbeli művét mutatjuk be.

Milánói útikalauz műkedvelőknek

Milánói útikalauz műkedvelőknek

2024-04-16

A művészet és a dizájn szerelmesei számára talán még soha nem volt alkalmasabb időpont Milánó meglátogatására. Április közepén a Design Hét, a Miart és a Velencei Biennále hármasa találkozik, a város irigylésre méltó művészeti, dizájn és gasztronómiai célpontjai pedig a figyelem középpontjába kerülnek. Azonban, ahogyan azt a város bármelyik galériása el fogja mondani, Milánó számtalan kulturális gyöngyszemét egész évben meg lehet tekinteni.

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

2024-04-09

Lakner László Barikád című festménye bekerült a párizsi Centre Pompidou rangos gyűjteményébe. Lakner a magyar neoavantgárd egyik legjelentősebb képviselője, az 1972-ben készült alkotása a Pompidou Kelet-közép Európai Akvizíciós Bizottság magyar tagjainak közvetítésével került be a párizsi múzeum állandó válogatásába.

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

2024-04-08

Párizs, a művészetek városa, lenyűgöző kulturális pezsgéssel büszkélkedhet. A múzeumok széles tárháza, a galériák sokasága és a magángyűjtemények – például a Pinault-gyűjtemény vagy a Fondation Louis Vuitton - lenyűgöző választéka nem mindennapi élményeket teremt a művészet rajongóinak. A Louvre örök klasszikusai mellett Párizs napjainkban a kortárs kiállításai révén is jelentős vonzerővel bír az érdeklődők számára.

Próbálta már?

Hirdetés feladása

Meghirdetheti eladó műtárgyait.

Aukciós értesítés

Valamennyi új aukciós katalógusról email értesítést kap.

Műtárgyfigyelés

A keresésének megfelelő műtárgyakról értesítést kap.

Értékbecslés

Értékbecslést kérhet műtárgyáról.

Kedvencek

Elmentheti kedvenc műtárgyait, hogy később a Kedvencek menüpontban könnyen megtalálhatók legyenek.

Projektjeink

Partnereink

Hiba!

  • A művelethez kérem jelentkezzen be!

Hírlevél feliratkozás

Hírlevél feliratkozáshoz adja meg az e-mail címét és kattintson a feliratkozás gombra.