Részletes keresés

Művészettörténet férfiak nélkül - könyvében Katy Hessel új megközelítésbe helyezi a művészettörténetet

Kimondhatjuk, hogy a társadalom mindig is igen aránytalanul képviseltette a nemeket a történelem során. A nők a művészvilágban sem részesültek soha azonos bánásmódban a férfiakkal szemben, napjainkban szintén meglehetősen alulreprezentáltak. A kortárs közeg azonban egyre több kitörési pontot, lehetőséget kínál és termet a nők számára.

A művészeti színtér számos szereplője tesz meghatározó lépéseket a területen történő változás elindításában, az egyenlőség kialakításában. Közülük az elmúlt éveket tekintve kiemelkedik Katy Hessel brit kurátor, művészettörténész, aki tavaly szeptemberben publikálta első könyvét a The Story of Art Without Men (A művészet története férfiak nélkül) címmel. A hiánypótló írás csakis női alkotókra - akik gyakran hozzátartozóik, szeretőjük árnyékában, „múzsa” szerepben ragadtak - és meghatározó eredményeikre fókuszál, így adva újfajta, átfogó képet a művészettörténet egyes korszakairól, stílusairól.

 

Katy Hessel: The Story of Art Without Men
Forrás: W.W. Norton/Artnet

 

A könyv kiindulópontjaként szolgált E.H. Gombrich A művészet története (1950) című kiadványa, amely globális szinten máig egyike a legismertebb és legnépszerűbb művészetről szóló szövegeknek. Érdekesség, hogy a tanulmány első kiadásában egyetlen női művész sem került megemlítésre, illetve jelenlegi változatban sem egyenértékű a nemek szemléltetése. Hessel ezt megfordítva a 15. századtól kezdve egészen napjainkig, több mint 300 nő történetét mutatja be, rövid, könnyen értelmezhető fejezetekben, bőséges képi anyag kíséretében. Vizsgálja az okokat, amelyek hozzájárultak a hiányos demonstrációhoz. A kötet tavaly elnyerte Waterstones kiadó év könyve díját, Anglián kívül eddig 3 országban jelent meg. Az Egyesült Államokban 2023. május 2-án kerül bemutatásra.

Hessel más módon is tesz a női művészek láthatóságáért. 2015-óta vezeti egyéni Instagram oldalát, ami ma több, mint 300 000 követőt számlál (@thegreatwomenartists). Ezen felül különféle témába illő podcast műsorok szervezője, résztvevője, cikkek szerzője. Széles tevékenységi körének köszönhetően több neves intézménnyel, művésszel, márkával dolgozott már együtt célja elérése érdekében. Hivatalos weboldala itt érhető el.

 


The Great Women Artists podcast
Forrás: artuk.org

 

Hazai viszonylatban Tatai Erzsébet művészettörténész, az MTA BTK Művészettörténeti Intézet főmunkatársa foglalkozik hasonlóan a területtel. 2019-ben megjelent A lehetetlen megkísértése - Alkotó nők: válogatott esszék, tanulmányok a kortárs magyar művészetről című könyvében áttekinti és értékeli az utóbbi évtizedekben, - a rendszerváltás előtt indulóktól az újabb generációkig - Magyarországon pályára lépett nőművészek tevékenységét.

A műtárgy.com által szervezett Műtárgyak Éjszakája Fesztivál hagyományosan egy központi témára épül, az idei fesztivál a nők művészetben betöltött szerepét helyezi fókuszba. A „Nők a művészetről, művészet a nőkről” jelmondat alatt Budapest szerte 50 helyszínen, számos tematikus program várja az érdeklődőket. A szervezett workshopok, tárlatvezetések, séták, múzeum és galéria látogatások kreatív módon világítanak rá a nők kimagasló munkásságára, és a művészeti világra, társadalmunkra tett hatásukra.

 

Források: Artnet, Harper’s Bazaar, Új Művészet

Címlapkép: Georgia O'Keeffe a "Pelvis Series, Red with Yellow" című festményével, Albuquerque, New Mexico, 1960
Címlapkép forrása: Tony Vaccaro/Georgia O'Keeffe Museum

További cikkek
Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

2024-04-17

Az Artnet legújabb The Hunt című sorozatában olyan művészeti alkotásokat és ősi relikviákat kutat, amelyek - sajnos - az idők során elvesztek. A frigyládától Kleopátra sírjáig ezek a legendás kincsek régóta megragadják a történészek és a régészek fantáziáját, még akkor is, ha a történelem rétegei alá vannak eltemetve. 

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

2024-04-17

Az OCTOGON és az Art Advisory Budapest közös sorozatában – az aktuális online tematikához kapcsolódóan – mindig egy-egy újabb hazai művészre és alkotására hívjuk fel olvasóink figyelmét. Az áprilisi, Építészet & Művészet fókuszunknak megfelelően ezúttal Wolsky András Random Space-Constellation NO'1 című térbeli művét mutatjuk be.

Milánói útikalauz műkedvelőknek

Milánói útikalauz műkedvelőknek

2024-04-16

A művészet és a dizájn szerelmesei számára talán még soha nem volt alkalmasabb időpont Milánó meglátogatására. Április közepén a Design Hét, a Miart és a Velencei Biennále hármasa találkozik, a város irigylésre méltó művészeti, dizájn és gasztronómiai célpontjai pedig a figyelem középpontjába kerülnek. Azonban, ahogyan azt a város bármelyik galériása el fogja mondani, Milánó számtalan kulturális gyöngyszemét egész évben meg lehet tekinteni.

Próbálta már?

Hirdetés feladása

Meghirdetheti eladó műtárgyait.

Aukciós értesítés

Valamennyi új aukciós katalógusról email értesítést kap.

Műtárgyfigyelés

A keresésének megfelelő műtárgyakról értesítést kap.

Értékbecslés

Értékbecslést kérhet műtárgyáról.

Kedvencek

Elmentheti kedvenc műtárgyait, hogy később a Kedvencek menüpontban könnyen megtalálhatók legyenek.

Projektjeink

Partnereink

Hiba!

  • A művelethez kérem jelentkezzen be!

Hírlevél feliratkozás

Hírlevél feliratkozáshoz adja meg az e-mail címét és kattintson a feliratkozás gombra.