Nagyszerű női művészek munkái aukción

A női alkotók műalkotásai sokszor jóval férfitársaik munkáinál alacsonyabb áron kerülnek kalapács alá, azonban ez inkább a társadalmi berögződéseket és nem az alkotásaik minőségét jelzi. Hogy ez ne maradjon örökre így, a műtárgy.com friss ajánlójában olyan kiváló hazai női művészek munkái közül válogat, akiknek a képein érdemes elidőzni.

A női alkotók korábban sokszor inkább csak az alacsonyabb rendűnek tekintett iparművészetek terén kaptak kibontakozási lehetőséget, vagy pedig egy nagynevű művészcsaládba kellett születniük, hogy alkothassanak, mint azt a 17. századi Artemisia Gentileschi esete példázza. Emellett a női művészeket, ha megszólalási lehetőséghez is jutnak, sokszor úgy kategorizálják, hogy csak a sajátos női sorsról, élethelyzetekről szólhat a művészetük, és ritkán tekintenek úgy rájuk, mint akik ugyanolyan joggal szólalhatnának meg a művészet és az élet egyetemes kérdéseiről, mint férfi kollégáik. Azonban ez nem jelenti azt, hogy ne lennének nagyszerű női alkotók a művészettörténetben és a műtárgypiacon, ezért az alábbiakban olyan 20. századi magyar művésznők munkái közül válogatunk, amikre licitálni is lehet a következő hetek hazai aukcióin.

Az idén 85 éves Keserü Ilona pályája az 1960-as évek neoavantgárd művészetével indult és lett a hazai absztrakt művészet egyik kiemelkedő alakja. Ezen a képén egyszerre vannak jelen a kalligrafikus vonalak és a strukturált színpaletták.

Krizsánné Csíkos Antónia a Képzőművészeti Főiskolán tanult, majd férjével együtt a Nagybányai művésztelepen dolgozott, ami nagyban alakította művészetét, azonban annyi más művésszel ellentétben ő és férje egész életüket Nagybányán élték le. A most kalapács alá kerülő képen is a nagybányai Szent István-torony látható.

A saját női létét és testét is gyakran tematizáló kortárs alkotó, Fajgerné Dudás Andrea festményének bal oldalán tulipánokat, lehullott szirmokat és tulipánmintákat láthatunk, míg a kép jobb oldalán az alkotó saját neve van szinte sorminta szerűen végigfestve.

Az Omara néven is ismert Oláh Mara korunk talán legjelentősebb cigány festőnője, akinek művei a 2007-es Velencei biennále Roma pavilonjában is ki voltak állítva. Ez a szövegekben gazdag kép egyszerre teszi témájává a női sorsokat, a cigányságot és a prostitúciót is.

Verebics Ágnes idei, egy fekete párducot ábrázoló képe gazdag asszociációkat kelt. Egyszerre juthat eszünkbe az 1960-1970-es évek amerikai Black Panther nevű fekete, militáns polgárjogi mozgalma és az azonos című film, ami idei év egyik legsikeresebb és legvitatottabb mozija volt.

Járitz Józsa az 1910-es években Iványi Grünwald Bélától tanult festeni, majd az 1920-as évek jelentős részét külföldön, Párizsban töltötte, ahol olyan alkotókkal ismerkedett meg, mint Mondrian és Picasso.

szerző: műtárgy.com

Csíksomlyói Passió - egy előadás születése

2018-12-12
Mindig érdekes megismerni egy művészi produkció hátterében húzódó történéseket, a művészek gondolatait, érzéseit. Különösen izgalmas lehet ez egy olyan előadás esetén, amelyben számos különböző területről érkez
2019 hivatalos színében pompázó műtárgyak

2018-12-11

A Pantone szakértői már húsz éve minden évben megválasztják a következő év színét, döntésük pedig a kreatívipar sok területére hatással van, például a divatra, a dizájnra és a lakberendezésre is. Ezért aztán december környékén nagy várakozás előzi meg a döntést, amelyet a Pantone dolgozói azután hoznak meg, hogy átnézték az éppen aktuális trendeket. A napokban nyilvánosságra hozták, hogy a 2019-es év színe a Living Coral 16-1546 (Élő korall/korallvörös) lesz.

Év végi csúcsforgalom az aukciós piacon - II. rész

2018-12-10

Folytatjuk a decemberi árverések legérdekesebb tételeinek bemutatását. Az alábbi aukciók anyagának összesített kikiáltási ára megközelíti a másfél milliárd forintot, derül ki a műtárgy.com előzeteséből. Változatos

Szürrealista művekkel zárja az évet a BÁV kortárs aukciója - Náray Tamás képzőművészként is bemutatkozik az árverésen

2018-12-07

Kortárs aukcióval zárja az évet a BÁV Aukciósház december 19-én. A több mint 100 tételt felsorakoztató kínálatban olyan közismert nevek szerepelnek, mint feLugossy László, ef Zámbó István, Aknay János, Gyarmathy Tihamér, Gyémánt László vagy Fehér László. Az érdeklődők emellett az eddig elsősorban divattervezőként ismert Náray Tamás és a külföldön is befutott A. Nagy Gábor műveire is licitálhatnak, de a legfrissebb, 2018-as alkotások is szerepelnek a kínálatban.