Részletes keresés

Rajzoló humanoid robot munkáiból nyílt kiállítás Oxfordban

 A világ első ultrarealisztikus, humanoid, rajzoló robotjának munkáiból nyílt kiállítás az Oxfordi Egyetemhez tartozó The Barn Galleryben. Az Unsecured Futures c. tárlat június 12-től július 6-ig látogatható, a kiállított művek már gazdára is találtak (összesen több mint 1 millió fontért keltek el).

 

Kép forrása: Evening Standard

A „művész”, Ai-Da, a brit matematikus, a számítógép úttörője, Ada Lovelace után kapta a nevét, amely a mesterséges intelligenciára is utal (AI, artificial intelligence). A rajzoló robot arca már-már ijesztően élethű, törzsén és végtagjain viszont látni az alkotóelemeit.  A szerkezet megálmodója a brit feltaláló és galériatulajdonos Aidan Meller, segítőtársai oxfordi tudósok voltak. Ai-Da szemgolyóiban kamerákat rejtettek el, így képes látvány után rajzolni. Bonyolult algoritmusok segítségével a látottakból koordináták lesznek, amelyek a kéz mozgásait szabályozzák. Meller a Reutersnek adott interjújában kihangsúlyozta, hogy nem lehet előre tudni, hogy milyen rajz fog elkészülni. A robot festményei jelenleg a vászonra való nyomtatással készülnek, majd emberek festik át őket. A terv viszont a jövőre nézve már az, hogy Ai-Da képes legyen önállóan előállítani festményeket is, sőt, agyagozni is megtanuljon.

Meller elmondta, hogy  a mesterséges intelligencia egyre inkább a mindennapjaink meghatározó része lesz, a kiállítással és magával a robottal fel akarják hívni a figyelmet az ezzel kapcsolatos etikai kérdésekre is, hiszen számos előnye mellett az AI veszélyeket is hordozhat magában. Hasonló „véleményen” van Ai-Da is, akit Meller kérdezett a mesterséges intelligencia jelenségéről. A robot (brit akcentussal) azt válaszolta, hogy „az új technológiák a jó és a rossz lehetőségét egyaránt magukkal hozzák”. Most, hogy a mesterséges intelligencia betört a művészet kreatív világába is, talán újra el kell gondolkodnunk az örök kérdéseken: Mi a művészet? Mit tekintünk műalkotásnak, illetve kit tekintünk művésznek?

(Korábban itt írtunk már mesterséges intelligencia által készített portréról.)

 

 

Szerző: műtárgy.com

Forrás: Reuters, Artsy

További cikkek
Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

2024-04-17

Az Artnet legújabb The Hunt című sorozatában olyan művészeti alkotásokat és ősi relikviákat kutat, amelyek - sajnos - az idők során elvesztek. A frigyládától Kleopátra sírjáig ezek a legendás kincsek régóta megragadják a történészek és a régészek fantáziáját, még akkor is, ha a történelem rétegei alá vannak eltemetve. 

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

2024-04-17

Az OCTOGON és az Art Advisory Budapest közös sorozatában – az aktuális online tematikához kapcsolódóan – mindig egy-egy újabb hazai művészre és alkotására hívjuk fel olvasóink figyelmét. Az áprilisi, Építészet & Művészet fókuszunknak megfelelően ezúttal Wolsky András Random Space-Constellation NO'1 című térbeli művét mutatjuk be.

Milánói útikalauz műkedvelőknek

Milánói útikalauz műkedvelőknek

2024-04-16

A művészet és a dizájn szerelmesei számára talán még soha nem volt alkalmasabb időpont Milánó meglátogatására. Április közepén a Design Hét, a Miart és a Velencei Biennále hármasa találkozik, a város irigylésre méltó művészeti, dizájn és gasztronómiai célpontjai pedig a figyelem középpontjába kerülnek. Azonban, ahogyan azt a város bármelyik galériása el fogja mondani, Milánó számtalan kulturális gyöngyszemét egész évben meg lehet tekinteni.

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

2024-04-09

Lakner László Barikád című festménye bekerült a párizsi Centre Pompidou rangos gyűjteményébe. Lakner a magyar neoavantgárd egyik legjelentősebb képviselője, az 1972-ben készült alkotása a Pompidou Kelet-közép Európai Akvizíciós Bizottság magyar tagjainak közvetítésével került be a párizsi múzeum állandó válogatásába.

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

2024-04-08

Párizs, a művészetek városa, lenyűgöző kulturális pezsgéssel büszkélkedhet. A múzeumok széles tárháza, a galériák sokasága és a magángyűjtemények – például a Pinault-gyűjtemény vagy a Fondation Louis Vuitton - lenyűgöző választéka nem mindennapi élményeket teremt a művészet rajongóinak. A Louvre örök klasszikusai mellett Párizs napjainkban a kortárs kiállításai révén is jelentős vonzerővel bír az érdeklődők számára.

Próbálta már?

Hirdetés feladása

Meghirdetheti eladó műtárgyait.

Aukciós értesítés

Valamennyi új aukciós katalógusról email értesítést kap.

Műtárgyfigyelés

A keresésének megfelelő műtárgyakról értesítést kap.

Értékbecslés

Értékbecslést kérhet műtárgyáról.

Kedvencek

Elmentheti kedvenc műtárgyait, hogy később a Kedvencek menüpontban könnyen megtalálhatók legyenek.

Projektjeink

Partnereink

Hiba!

  • A művelethez kérem jelentkezzen be!

Hírlevél feliratkozás

Hírlevél feliratkozáshoz adja meg az e-mail címét és kattintson a feliratkozás gombra.