Részletes keresés

Tradíció új köntösben: megújul a párizsi nagykiállítás

Az elmúlt években, évtizedekben gomba módra léptek piacra az újabb és újabb művészeti vásárok, melyek a piac tradicionális szereplőit is arra kényszerítik, hogy újragondolják a pozíciójukat, és megújuljanak. A műtárgy.com eheti cikke az artnet nyomán ennek a megújulásnak az egyik példáját mutatja be, azt, hogy a párizsi Biennale des Antiquaires milyen ráncfelvarráson megy éppen keresztül.

A Biennale des Antiquaires - amelyet idén szeptember 10 és 18. között tartottak meg a párizsi Grand Palais-ban - neve félrevezető lehet, mivel nem csak antikvitások, hanem számos más műalkotás is megjelenik a vásáron. Magát a vásárt több mint ötven éve rendezik még, és az idei felvonására 125 kiállító galéria került be. Azonban a vásár megújulásának részeként jövőre már 50 további kiállítót is várnak, illetve 2017-től a vásár az eddigi kétévesről éves rendszerességre vált, így a Biennale név helyett is kénytelenek lesznek mást keresni.

Tradíció új köntösben: megújul a párizsi nagykiállítás


Biennale des Antiquaires a Grand Palais kupolája alatt. Fotó: Joe Schildhorn /BFAnyc.com

A vásár idén az eredetiség-ellenőrzési procedúráját is megszigorította az után a botrány után, amikor kiderült, hogy Bill Pallot, a 18. századi bútorokra specializálódott műkereskedő, két hamis szék elkészítését rendelte meg. Mindennek ellenére a Biennale des Antiquaires, melyet Dominique Chevalier, a Francia Műkereskedők Szövetségének elnöke, és Henri Loyrette, a Louvre korábbi igazgatója vezet, továbbra is kiemelkedő szereplője a műtárgypiacnak, és a vásáron olyan galériák állítanak ki, melyek a másodlagos műtárgypiac legdrágább szegmensére specializálódtak. Ezek a galériák adják a vásár sajátos hangulatát, mivel a látogató biztos lehet benne, hogy minden standnál mesterművekkel találkozik. A vásáron, különösen a mostani, a kortárs művészet felé történő nyitással, egymás mellett lehet látni az reneszánsz, görög és egyiptomi művészet kiemelkedő alkotásait olyan 20. századi alkotók műveivel, mint Lucio Fontana vagy Michelangelo Pistoletto. A vásár különlegessége az is, hogy a kiállító galériák közül számos családi tulajdonú, ami egy sajátos személyességet ad a vásárlásnak, nézelődésnek.

Biennale des Antiquaires egyik legfontosabb idei változtatása, hogy kisebb hangsúlyt fektetnek az ékszerekre, és jóval nagyobbat a festményekre. Így a barokk bútorok közt bármikor felbukkanhat egy Damien Hirst festmény aminek az árcéduláján 650.000 eurós összeg virít. De a festményeken túl is olyan különlegességek kaphatók még, mint a svájci ékszergalériának, a De Grisogonónak, a “The Constellation," nevű 813 karátos nyersgyémántja, amely bár első ránézésre egészen hasonlít egy kvarckristályra, de az értéke 63 millió dollár.

A Landau Fine Art, melyet egy házaspár visz, ugyancsak visszatérő vendége a vásárnak, ők főleg modern művészettel foglalkoznak és olyan alkotók műveit árulják, mint Amedeo Modigliani, Marc Chagall és Henry Moore. Az egyik eladó művüket, a francia fauve művész, André Derain Bateaux sur la plage a Collioure, című művét, mely 3,75 millió dollárért eladó, nem csak gyűjtők vennék, hanem a Pompidou is kölcsönkérné egy kiállításra.

De nem ez az egyetlen múzeumba kívánkozó mű a vásáron. A Galerie G. Sarti standjánál a velencei Francesco De'Franceschi 15. század közepi Vierge a l'Enfant című képe 100.000 euróért eladó, ami jól mutatja azt a piaci tendenciát, hogy manapság a régi mesterek művei sokszor jóval kedvezőbb áron érhetőek el, mint a kortárs műtárgyak. Ehhez elég csak ránézni a londoni Cyzer & Zakaim kínálatára, akik Pablo Picasso egy kései, Trois nus című munkáját árulják 895.000 euróért.

Míg a Biennale des Antiquaires közvetlen versenytársa, a maastrichti TEFAF a tengerentúlon terjeszkedik, a párizsi vásárnak is fel kell nőnie kurrens piaci elvárásokhoz, amire a kortárs művészet hangsúlyosabb szerepeltetése egy jó megoldás lehet.

szerző: Nagy Kristóf, műtárgy.com
...
Forrás: Portfolio.hu
További cikkek
Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

2024-04-17

Az Artnet legújabb The Hunt című sorozatában olyan művészeti alkotásokat és ősi relikviákat kutat, amelyek - sajnos - az idők során elvesztek. A frigyládától Kleopátra sírjáig ezek a legendás kincsek régóta megragadják a történészek és a régészek fantáziáját, még akkor is, ha a történelem rétegei alá vannak eltemetve. 

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

Műtárgy-kalauz stopposoknak XXVI.

2024-04-17

Az OCTOGON és az Art Advisory Budapest közös sorozatában – az aktuális online tematikához kapcsolódóan – mindig egy-egy újabb hazai művészre és alkotására hívjuk fel olvasóink figyelmét. Az áprilisi, Építészet & Művészet fókuszunknak megfelelően ezúttal Wolsky András Random Space-Constellation NO'1 című térbeli művét mutatjuk be.

Milánói útikalauz műkedvelőknek

Milánói útikalauz műkedvelőknek

2024-04-16

A művészet és a dizájn szerelmesei számára talán még soha nem volt alkalmasabb időpont Milánó meglátogatására. Április közepén a Design Hét, a Miart és a Velencei Biennále hármasa találkozik, a város irigylésre méltó művészeti, dizájn és gasztronómiai célpontjai pedig a figyelem középpontjába kerülnek. Azonban, ahogyan azt a város bármelyik galériása el fogja mondani, Milánó számtalan kulturális gyöngyszemét egész évben meg lehet tekinteni.

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

Lakner László festményével bővült a Centre Pompidou gyűjteménye

2024-04-09

Lakner László Barikád című festménye bekerült a párizsi Centre Pompidou rangos gyűjteményébe. Lakner a magyar neoavantgárd egyik legjelentősebb képviselője, az 1972-ben készült alkotása a Pompidou Kelet-közép Európai Akvizíciós Bizottság magyar tagjainak közvetítésével került be a párizsi múzeum állandó válogatásába.

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

A párizsi galériák új generációja változtatja meg a város művészeti szcénáját

2024-04-08

Párizs, a művészetek városa, lenyűgöző kulturális pezsgéssel büszkélkedhet. A múzeumok széles tárháza, a galériák sokasága és a magángyűjtemények – például a Pinault-gyűjtemény vagy a Fondation Louis Vuitton - lenyűgöző választéka nem mindennapi élményeket teremt a művészet rajongóinak. A Louvre örök klasszikusai mellett Párizs napjainkban a kortárs kiállításai révén is jelentős vonzerővel bír az érdeklődők számára.

Próbálta már?

Hirdetés feladása

Meghirdetheti eladó műtárgyait.

Aukciós értesítés

Valamennyi új aukciós katalógusról email értesítést kap.

Műtárgyfigyelés

A keresésének megfelelő műtárgyakról értesítést kap.

Értékbecslés

Értékbecslést kérhet műtárgyáról.

Kedvencek

Elmentheti kedvenc műtárgyait, hogy később a Kedvencek menüpontban könnyen megtalálhatók legyenek.

Projektjeink

Partnereink

Hiba!

  • A művelethez kérem jelentkezzen be!

Hírlevél feliratkozás

Hírlevél feliratkozáshoz adja meg az e-mail címét és kattintson a feliratkozás gombra.