Részletes keresés

Gádor István soha nem látott hagyatékát árverezi a BÁV

A modern magyar kerámia megteremtőjének, Gádor Istvánnak egyedülálló hagyatéka kerül árverésre a BÁV 75. Művészeti aukcióján, november 19-én és 20-án a MOM Kulturális Központban. Az eddig soha nem látott anyagban Gádor István legféltettebb darabjai mellett barátaitól Dési Huber Istvántól, Kmetty Jánostól vagy Scheiber Hugótól kapott festmények is szerepelnek. De ezen felül Munkácsy Mihály, Rippl-Rónai József, Gulácsy Lajos vagy éppen Mészöly Géza félbevágott képére is licitálhatnak. A műtárgyak között a kivételesen gazdag Zsolnay-anyag mellett izgalmas fegyverkollekció, illetve egy Fabergé kiöntőgarnitúra is Gundel Takács Gábor kalapácsa alá kerül. Az ékszernapon a nagy brilles befektetési ékszerek mellett a sárkány csókjára, a Cartier design nyakékére, és az eddigi legdrágább, 2,5 millió forintról induló, kalocsai hímzéses kortárs magyar ékszerre is licitálhatnak.

Kivételes hagyaték kerül kalapács alá a BÁV 75. Művészeti aukcióján. Gádor István (1891-1984) amellett, hogy a magyar modern kerámia megteremtője, tanári és baráti kapcsolatai révén meghatározó alakja volt az 1910-50-es évek művészeti közéletének. A most árverésre kerülő, Gádor saját maga által összeválogatott kerámiagyűjtemény lányától, Gádor Magdától származik. A közel 30 alkotás a teljes, állandó megújulásában eleven életművet átöleli: a szinte kubista alkotásoktól a népi motívumokat felelevenítő darabokon, a ma is modernek ható absztrakt faliképeken át Picasso világát idéző festett emberalakos kerámiákon keresztül a szoborszerű kísérleti alkotásokig. Az anyagból kiemelkedik egy, a Wiener Werkstätte hatására 1917-ben készült, gazdagon díszített, unikális jugendstil virágtartó. A válogatás híven idézi Hárs Éva szavait a mesterről: „Olyan alkotó, aki egész eddigi tevékenysége során mindig az újat kutatta, s a legkorszerűbbet valósította meg.

 A BÁV szakértői ehhez a soha nem látott anyaghoz Gádor István tanítványainak és kortársainak munkáit válogatták össze. Megtalálhatjuk itt Gorka Géza art deco kerámiái mellett lánya, Lívia kísérleti térplasztikáit, vagy éppen Kovács Margit figurális alkotásait is. Az anyagot, az időrendnek megfelelően, Gádor Magda kerámiái zárják, ezzel adva átfogó képet a 20. századi modern magyar kerámia legnagyobb mestereiről.

Gádor István gyűjteménye saját, féltett darabjai mellett művészbarátaitól vásárlás, csere vagy ajándék útján kapott alkotásokban is bővelkedik. Gádor híres volt pezsgő társadalmi életéről, műterme szüntelen a művészek kilincselésétől volt hangos. A vizitre érkezők sokszor magukkal hozták friss alkotásaikat is, amelyeket készséggel cseréltek készpénzre vagy kerámiára. Gyakori látogatója volt Goldmann György szobrászművész, aki hozzá vitte kiöntetni negatívjait. Gádor meg is említi memoárjában, hogy milyen büszke az ő műhelyében készült rendőrfigurára, amely most Horthy-rendőr címmel kerül árverésre.  Az 1900-as években sokat jártak statisztálni Bokros Birman Dezső szobrászművésszel, aki az alkalmak után emlékezetből mintázta a színészek és költők portréját. Ekkor készülhetett a kollekcióban szereplő, egyedülálló Ady Endre szoborportré is. Uitz Bélával együtt tanult az iparművészeti iskolában, őt egy tuskép idézi meg a kollekcióban. A 20-as években egy képzőművészeti csoportban találkozott Dési Huber Istvánnal, akitől az életmű egyik legismertebb, és legtöbbet reprodukált témájú darabját, A Budakeszi gépház vörös kéménye című festményét kapta, amelyre most 4,8 millió forintért licitálhatnak. Gyakori vendég volt nála Kmetty János is, akitől egy asztali csendélet került a gyűjteménybe. Scheiber Hugó saját önarcképét, Bene Géza pedig tájképeit ajándékozta neki. 1930 körül találkozott Pekáry Istvánnal, aki hozzá hasonlóan szívesen merített a magyar népművészetből. Több közös kiállítást is rendeztek a témában, valószínűleg ennek köszönhető, hogy három korai mű is képviseli Pekáry művészetét a Gádor kollekcióban. A második világháború beköszöntével gyakran bombázták műterme környékét, gyűjteményének külön bunkert épített. Miután nem jelent meg munkaszolgálaton, menekülni kényszerült, és többek között Szőnyi Istvánnál húzta meg magát, akitől a Zebegényi utca című alkotása került hozzá. A felbecsülhetetlen értékű művészbarátságokat őrző hagyaték ezen felül többek között Lossonczy Tamástól, Novotny Emiltől, Mattioni Esztertől is őriz alkotásokat. Ez az első, és minden bizonnyal az utolsó alkalom, amikor a modern magyar kerámia atyjának és szellemi körének alkotásait együtt láthatja a közönség.


A Gádor-hagyatékon felül is igazi különlegességekkel készülnek a novemberi aukcióra a BÁV szakértői. Mészöly Géza 18 millió forintról induló Sétalovaglás című festménye visszatérő vendége a BÁV árveréseinek. Korábban az Aukciósház több szakértőjének is szemet szúrt a csonka kompozíció. A hosszúra nyúló művészeti oknyomozás során a magántulajdonban lévő Rőzseszedők című kép reprodukciója mellé téve vált egyértelművé, hogy a valaha összetartozó, nagyformátumú festményt egy műkereskedő, a nagyobb haszon reményében, kettévágta, így darabjai azóta kénytelenek külön életet élni.

Árverésre kerül Munkácsy Mihály egyik leghíresebb festményéhez, a Zálogházhoz készült tanulmánya, az Anya gyermekével II. A 28 millió forintért árverésen indulóvédett alkotás befejezetlensége Munkácsy sajátos festési stílusának, művészeti gondolkodásmódjának tanulmányozására is lehetőséget ad.

Licitálhatnak többek között Rippl-Rónai József 4,6 millió forintról induló kacér Zorkájára vagy Gulácsy Lajos sokat reprodukált Romantikus táj nőalakkal című festményére, amely 38 millió forintért kerül árverésre. A kortárs anyagban Nádler István, Hencze Tamás, Orosz Gellért, Hincz Gyula művei mellett többek között Gyarmathy Tihamér egyik érett korszakából származó műve, a Ragadozó is megtalálható.

A műtárgynapon mindenképpen figyelmet érdemel a kivételesen gazdag Zsolnay-anyag, amely idén először modern alkotásokkal is kiegészül. A nap legharciasabb része valószínűleg a fegyverek aukcionálása lesz. Az igazi csemegéket felsorakoztató kollekcióban párbajpisztolyok, vadászpuskák, valamint mesteri díszítésű kardok és szablyák várják az érdeklődőket.

A november 19-ei ékszernapra a szakértők a klasszikus ékszerek mellé olyan nagy márkák alapdarabjait válogatták be, mint a Cartier, Tiffany, Gucci, Chopard vagy Van Cleef & Arpels. A Cartier adja az árverés egyik legkülönlegesebb tételét, a „Sárkány csókját” is. A keleti stílusú, rubinnal ékített unisex design nyakék igazi kedvence a nagy aukciósházaknak. A színes drágakövek közül ez alkalommal a brillekkel társított kék színű kövek: a zafír, topáz és akvamarin játsszák a főszerepet. Természetesen a karácsonyi szezon előtt most sem maradnak el a nagyértékű brilles befektetési ékszerek, az eljegyzési gyűrűnek vásárolt szolitergyűrűk, valamint buton fülbevalók. Biztos, hogy nagy licitharcra számíthat az az 1,8 millió forintos fehérarany nyakék és a hozzá tartozó fülbevaló, amelyet közel 9 karátnyi briliánssal ékítettek. A BÁV árveréseinek történetében rekordnak számító, 2,5 millió forintos kikiáltási árral, most először szerepel egy kortárs magyar ékszer kiemelt helyen az árverésen. Bánfalvi Rita egyedi tervezésű és készítésű, kalocsai motívumokat megjelenítő ékszergarnitúráján a jellegzetes élénk színű hímzéseket rubinokkal, zafírokkal és smaragdokkal adta vissza a tervező. 

Az ezüstök között már a karácsonyra készülődve a különböző kínálók, evőeszközök, porcukorszórók és gyertyatartók mellett akár az Ön asztalára is kerülhet a Podmaniczky- vagy éppen a Zichy-család ezüsttálcája. Minden bizonnyal nagy nemzetközi figyelemre számíthat egy lenyűgöző Fabergé szecessziós kiöntőgarnitúra is, amely 5,5 millió forintért indulva kerülhet új gyűjteménybe.  

A 75. Művészeti aukció kiállítását november 9-17. között ingyenesen tekinthetik meg a BÁV Aukciósházban (1052 Budapest, Bécsi utca 1.). Az ékszerek és ezüst műtárgyak november 19-én, a festmények és műtárgyak november 20-án 18.00 órakor kerülnek kalapács alá a MOM Kulturális Központban.  
További információk és katalógus: www.bavaukcio.hu (x)

További cikkek
Rekordszámú művész a 2024-es Velencei Biennálén

Rekordszámú művész a 2024-es Velencei Biennálén

2024-04-26

A Velencei Biennálé a kortárs művészet legnagyobb nemzetközi bemutatója. Az itt szereplő művészek azonnal a világ legkiválóbb szakembereinek és mega-galériáinak látókörébe kerülhetnek, ami felpörgetheti a karrierjüket. A Biennálé kurátora minden évben komoly befolyással bír, hiszen többek között ő választja ki a rendezvényen kiállító alkotókat, akiket a művészeti világ figyelmébe kíván ajánlani.

Frissen restaurálva, újra megtekinthetők a Notre-Dame-tűzből megmentett festmények

Frissen restaurálva, újra megtekinthetők a Notre-Dame-tűzből megmentett festmények

2024-04-25

Amikor 2019. április 19-én kigyulladt a Notre-Dame de Paris, volt egy félórás időszak, amikor úgy tűnt, hogy a székesegyház teljesen összeomolhat. A világ döbbenten figyelte, ahogy a tornya ledől, és füst gomolyog a párizsi égbolton. A tűzoltók szakértelme és bátorsága döntőnek bizonyult. Éjfélre a hatóságok kijelentették, hogy a város egyik leghíresebb nevezetessége „megmenekült”, és a parázsló épületből emberi lánc vezetett ki, amely műkincseket, ereklyéket és értékes könyveket vitt biztonságba.

Próbálta már?

Hirdetés feladása

Meghirdetheti eladó műtárgyait.

Aukciós értesítés

Valamennyi új aukciós katalógusról email értesítést kap.

Műtárgyfigyelés

A keresésének megfelelő műtárgyakról értesítést kap.

Értékbecslés

Értékbecslést kérhet műtárgyáról.

Kedvencek

Elmentheti kedvenc műtárgyait, hogy később a Kedvencek menüpontban könnyen megtalálhatók legyenek.

Projektjeink

Partnereink

Hiba!

  • A művelethez kérem jelentkezzen be!

Hírlevél feliratkozás

Hírlevél feliratkozáshoz adja meg az e-mail címét és kattintson a feliratkozás gombra.