Detailed search

10 kiállítás a tartalmas évzáráshoz és évkezdéshez

Közeledik az év vége, ami rendszerint sok hajtással és izgalommal jár. Búcsúztassuk az óévet és kezdjük az újat méltóképpen, kikapcsolódásként szavazzunk meg magunknak egy-két kiállításlátogatást, ami kikapcsol és fel is tölt egyben. Szokásos év végi kiállításajánlónkban több olyan tárlat is szerepel, amely januárban zár, így még épp elcsíphetjük. Festészet, divat és egy kifejezetten erős fotó-felhozatal.

 

Vera Molnar, Sainte Victoire en ligne, I. 2017, szitanyomat, papír, Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár

Rubens, Van Dyck és a flamand festészet fénykora. Szépművészeti Múzeum, 2020. febr. 16-ig

A február közepéig látogatható tárlat Rubens és kora flamand festészetét mutatja be, 120 műalkotáson keresztül, amelyek olyan világhíres intézményekből érkeztek, mint például a Louvre, az Ermitázs vagy éppen a Prado. A tíz szekció átfogó képet nyújt a korszak művészetéről, a portrék között a Múzeum új szerzeményét, Van Dyck Stuart Mária Henrietta hercegnő portréját is megtekinthetjük.

Kihűlt világ. Farkas István (1887-1944) művészete. Magyar Nemzeti Galéria, 2020. márc. 1-ig

Farkas István az első világháború utáni magyar modernizmus egyik legfontosabb és legeredetibb alakja. A Magyar Nemezti Galéria minden eddiginél teljesebben mutatja be az életművet, a mesterek és kortársak (pl. Mednyánszky László, James Ensort és Edward Munch) kiállított munkái tovább árnyalják a Farkas művészetéről alkotott elképzeléseinket.

Rendetlenség a rendben. Vera Molnar művészete. Kiscelli Múzeum, 2020. márc. 15-ig

Vera Molnar életművét nehéz bárhová is besorolni. Már az ötvenes-hatvanas években foglalkozott a számítógép és a művészet kapcsolatával. A hatvanas évek végétől programozni is megtanult, létrehozta a „Molnár” programot, hogy a számítógép által generált munkákat készíthessen. Emiatt a komputerművészet egyik megújítójaként tekintenek rá.

Kód és algoritmus – hommage á Vera Molnar. Vasarely Múzeum, 2020. jan. 19.ig

A Vasarely Múzeum tárlatát a 95 éves Vera Molnarnak ajánlja. A nemzetközi, számos hazai és külföldi alkotó meghívásával készült kiállítás a korai generatív (számítógéppel generált) művészeten túl az új útkereséseket is bemutatja. A tárlat többek között azt vizsgálja, hogy az új technológiák mellett a régi elvek mutatkoznak-e meg, illetve, hogy milyen szerepet játszik a művek evolúciójában vagy éppen mutációjában a véletlent is magában hordozó algoritmus.

Mintázat és dekoráció, Ludwig Múzeum. 2020. jan. 5-ig

Még január 5-ig látogatható a Ludwig Múzeum Mintázat és dekoráció című kiállítása, amely az 1970-es években az Egyesült Államokban alakult Mintázat és dekoráció mozgalom alkotóinak munkásságába enged bepillantást, Peter és Iréne Ludwig gyűjteményéből válogatott alkotásokon keresztül. A kiállításon a festményeken és grafikákon túl mozaikok, textilkollázsok, egész teret betöltő installációk és videoperformanszok is láthatók.

Clara. Rotschild Klára – divatkirálynő a vasfüggöny mögött. Magyar Nemzeti Múzeum, 2020. ápr. 30-ig

Rotschild Klára divattervező szalonja a két világháború között indult és már ekkor fogalommá vált idehaza. Előkelő asszonyok, diplomata- és politikusfeleségek, művészek, külföldről érkező magasrangú vendégek öltöztek a szalonjából. A szalon a második világháború után is töretlen népszerűségnek örvendett. A Magyar Nemezti Múzeum egy sikeres nő életútját, egy korszak elitjének öltözködési kultúráját, valamint egy ellentmondásokkal terhelt korszakot mutat be a kiállításán.

Élet/kép. Keleti Éva retrospektív kiállítása. Műcsarnok, 2020. febr. 2-ig

Keleti Éva fotóművész csaknem harminc évnyi kihagyás után, 88 évesen újra fényképezni kezdett. A kiállításon hat évtized dokumentumai, riportok, életképek, sztárportrék láthatók, a kulturális élet színe-java. A képes időutazást a személyes mozzanatok felvillantása teszi még izgalmasabbá.

Au Revoir! Magyar származású fotográfusok Franciaországban. Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum, 2020. jan. 5-ig

Többnyire francia magán- és közgyűjteményekből érkező vintage kópiák, köztük olyanok is, amelyek még sosem szerepeltek kiállításon. A 100 évet átfogó kiállítás franciaországi magyar fotográfusok műveit mutatja be, a nagynevű alkotókon túl itthon kevésbé ismert művészek munkáival is találkozhatunk. A tárlaton szereplő három, nemrégiben előkerült, közel százéves André Kertész-fotográfiát itt láthatjuk először. Fotográfia iránt érdeklődők számára kihagyhatatlan lehetőség, január 5-ig.

Almási J. Csaba: Király Tamás, Parlament-kalap, 1989 © Almási J. Csaba

Eufória? Rendszerváltás-történetek Magyarországról. Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ, 2020. febr. 23-ig

„Rendhagyó képes történelmi olvasókönyv” – jellemzi a kiállítást a kurátor, Mucsi Emese. A kiállításon olyan emblematikus képek, fotósorozatok, dokumentumok, videómunkák szerepelnek, amelyek a rendszerváltás idején történt eseményeket jelenítik meg. A bemutatott munkákat egy-egy személyes történet kíséri, a rendszerváltás idején aktív gondolkodóktól, művészektől. Így lehetőségünk van rátekinteni a párhuzamos történetekre, egyéni változatokra is.

 

+1 Privát. Helmut Newton fotói a MODEM-ben. MODEM Debrecen, 2020. jan. 26-ig

Ha már fotó, érdemes Debrecenbe is ellátogatnunk, ahol a Helmut Newton Alapítvány közreműködésével megvalósult kiállításon a 99 évvel ezelőtt született német fotóművész 1972 és 1984 között készített divatfotóiból, portréiból és aktjaiból láthatunk egy válogatást. Newton stílusa összetéveszthetetlen, életműve páratlan és utánozhatatlan.

 

Szerző: műtárgy.com

More news
Rekordszámú művész a 2024-es Velencei Biennálén

Rekordszámú művész a 2024-es Velencei Biennálén

2024-04-26

A Velencei Biennálé a kortárs művészet legnagyobb nemzetközi bemutatója. Az itt szereplő művészek azonnal a világ legkiválóbb szakembereinek és mega-galériáinak látókörébe kerülhetnek, ami felpörgetheti a karrierjüket. A Biennálé kurátora minden évben komoly befolyással bír, hiszen többek között ő választja ki a rendezvényen kiállító alkotókat, akiket a művészeti világ figyelmébe kíván ajánlani.

Frissen restaurálva, újra megtekinthetők a Notre-Dame-tűzből megmentett festmények

Frissen restaurálva, újra megtekinthetők a Notre-Dame-tűzből megmentett festmények

2024-04-25

Amikor 2019. április 19-én kigyulladt a Notre-Dame de Paris, volt egy félórás időszak, amikor úgy tűnt, hogy a székesegyház teljesen összeomolhat. A világ döbbenten figyelte, ahogy a tornya ledől, és füst gomolyog a párizsi égbolton. A tűzoltók szakértelme és bátorsága döntőnek bizonyult. Éjfélre a hatóságok kijelentették, hogy a város egyik leghíresebb nevezetessége „megmenekült”, és a parázsló épületből emberi lánc vezetett ki, amely műkincseket, ereklyéket és értékes könyveket vitt biztonságba.

Have you tried?

Place an art advert

You can place art adverts in order to sell them

Auction alert

We send you an email of all new auction catalogues

Art search alert

We send you an email when new item comes in matching your search alert

Appraisal

You can request an appraisal of your art object

My favorites

You can save your favorite art advert and view them later in My favorites menu

Projects

Partners

Error!

  • Please login for this action!

Subscription to our Newsletter

Please type in your email address and click on the Sign up button.