Detailed search

A műtárgypiac mérlege 2017-ben: 12%-os növekedés

Idén márciusban jelent meg a művészeti piac legfontosabb elemzése, az USB és az Art Basel The Art Market 2018 riportja, melynek legfontosabb eredményeiből válogat most a műtárgy.com. Mivel idén a TEFAF nem adja közzé a szokásos éves elemzését, így ennek az Art Baselen bemutatott áttekintésnek az eredményeit lehet a globális műtárgypiac legfontosabb helyzetelemzésének tartani.

A műtárgypiac mérlege 2017-ben: 12%-os növekedés


Clare McAndrew bemutatja az elemzés eredményeit © Art Basel

Két nehezebb, csökkenő forgalommal járó év után a globális műtárgypiac 2017-ben újra növekedett, mégpedig nem is akárhogy: az éves forgalma 63,7 milliárd dollár volt, ami 12%-os növekedést jelent a 2016-ös forgalomhoz képest, és mind az aukciós, mind pedig a galériás eladások is növekedést produkáltak. Az eladott alkotások száma szerényebb mértékben, 8%-kal növekedett, de ez azt is jelenti, hogy az eladott műtárgyak átlagos ára még dinamikusabban nőtt, elsősorban a legdrágább alkotások szektorában. Az aukciós piac az összes eladás 47%-át adta, míg a galériás értékesítés a piac 53%-át adta.

A műtárgypiac mérlege 2017-ben: 12%-os növekedés


A globális műtárgypiac forgalma 2007 és 2017 között © Arts Economics (2018)

A piac földrajzi megoszlása nem hozott nagy meglepetéseket: az USA, Kína és az Egyesült Királyság birtokolja a teljes forgalom 83%-át. Az USA adta 2017-ben a piaci forgalom 42%-át, míg Kína átvette a második helyet a britektől. A globális jólét egyre dinamikusabb Ázsiába vándorlása miatt várható, hogy a következő években a földrésznek a műtárgypiacon játszott szerepe is növekedni fog.

A műtárgypiac mérlege 2017-ben: 12%-os növekedés


A globális műtárgypiac forgalmának megoszlása 2017-ben © Arts Economics (2018)

A galériák éves forgalma 2017-ben 4%-kal növekedett, a műkereskedők 59%-a számolt be növekedésről, 13%-a stagnálásról, míg 28%-a visszaesésről. A kevesebb, mint 500.000 dolláros éves forgalmat bonyolító műkereskedők szegmensében visszaesés volt tapasztalható, míg a legnagyobb növekedést az 50 millió dollár feletti forgalommal bíró galériák produkálták.

2007-ben minden bezáró galériára öt galérianyitás jutott, 2017-ben ugyanakkor már több galéria zárt be, mint nyitott meg. Míg a galéria bezárások száma változó, a nyitások száma folyamatosan csökken: 2017-ben 87%-kal kevesebb galéria nyitotta meg a kapuit, mint 2007-ben.

A műtárgypiac mérlege 2017-ben: 12%-os növekedés


A galéria nyitások és zárások száma 2007 és 2017 között © Arts Economics (2018)

Ehhez képest az aukciós eladások 27%-kal növekedtek 2017-ben. A 2007 és 2017 közötti időszakot vizsgálva azt láthatjuk, hogy az ezer és egymillió dollár közti alkotások piaca visszaesett, míg az egymillió dollárnál drágábbaké radikálisan nőtt. 2017-ben legerősebben az impresszionista és posztimpresszionista szektor növekedett (71%-kal), és ezt követte a régi mesterek piaca (64%-kal), melynek forgalmát elsősorban Leonardo da Vinci Salvator Mundi képének az eladása dobta meg.

A 2017-es év nagy nyertesei voltak a művészeti vásárok 17%-os növekedésükkel, és így ezek már a galériás eladások 46%-át ezek adják. Az év másik nagy nyertese az online műkereskedelem, melynek forgalma 2017-ben 5,4 milliárd dolláros rekordot ért el. Az online eladások kiemelten sikeresek az új vevők között, akiknek a 40-45%-át ez a platform hozza be a műtárgypiacra.

A műtárgypiac mérlege 2017-ben: 12%-os növekedés


Az online eladások aránya az aukciós piacon árszegmensek szerint © Arts Economics (2018)

Az UBS elemzése az amerikai milliárdosok műgyűjtési mintázatait is vizsgálta, mivel a globális az ultragazdagok (Ultra-High Net Worth Individuals - UHNWIs) száma világszerte folyamatosan nő. Az amerikai milliárdosok 35%-a aktív a műtárgypiacon, de a nagytöbbségük az 50.000 dollárnál olcsóbb művek közül szokott vásárolni. 73%-ukat motiválja a szenvedély a műtárgyvásárlásnál, míg a befektetési szempont csak 32%-ukra jellemző. Bár 73%-uk bír személyes pénzügyi tanácsadóval, csak 8%-uknak van művészet tanácsadója.

A műtárgypiac mérlege 2017-ben: 12%-os növekedés


A leggyakrabban gyűjtött tárgyak az amerikai milliárdosok közt (2018) © Arts Economics (2018)


Source: Portfolio.hu
More news
Rekordszámú művész a 2024-es Velencei Biennálén

Rekordszámú művész a 2024-es Velencei Biennálén

2024-04-26

A Velencei Biennálé a kortárs művészet legnagyobb nemzetközi bemutatója. Az itt szereplő művészek azonnal a világ legkiválóbb szakembereinek és mega-galériáinak látókörébe kerülhetnek, ami felpörgetheti a karrierjüket. A Biennálé kurátora minden évben komoly befolyással bír, hiszen többek között ő választja ki a rendezvényen kiállító alkotókat, akiket a művészeti világ figyelmébe kíván ajánlani.

Frissen restaurálva, újra megtekinthetők a Notre-Dame-tűzből megmentett festmények

Frissen restaurálva, újra megtekinthetők a Notre-Dame-tűzből megmentett festmények

2024-04-25

Amikor 2019. április 19-én kigyulladt a Notre-Dame de Paris, volt egy félórás időszak, amikor úgy tűnt, hogy a székesegyház teljesen összeomolhat. A világ döbbenten figyelte, ahogy a tornya ledől, és füst gomolyog a párizsi égbolton. A tűzoltók szakértelme és bátorsága döntőnek bizonyult. Éjfélre a hatóságok kijelentették, hogy a város egyik leghíresebb nevezetessége „megmenekült”, és a parázsló épületből emberi lánc vezetett ki, amely műkincseket, ereklyéket és értékes könyveket vitt biztonságba.

Have you tried?

Place an art advert

You can place art adverts in order to sell them

Auction alert

We send you an email of all new auction catalogues

Art search alert

We send you an email when new item comes in matching your search alert

Appraisal

You can request an appraisal of your art object

My favorites

You can save your favorite art advert and view them later in My favorites menu

Projects

Partners

Error!

  • Please login for this action!

Subscription to our Newsletter

Please type in your email address and click on the Sign up button.