Detailed search

Frida Kahlo eddig ismeretlen oldalát láthatjuk a róla készült legújabb dokumentumfilmben

A film Frida Kahlo hátrahagyott írásaiból merítve tárja elénk a művésznő életútját.

A Frida című dokumentumfilm Frida Kahlo mexikói festő életét és művészetét tárja elénk. A film sajátos perspektívát nyújt Kahlo munkásságáról, kiemelve a valóság őszinte ábrázolására való törekvését. A művésznő festményei nem csupán lenyűgözőek, de mélyen személyesek is, feltárják érzéseit, hangulatait és az élethez fűződő komplex viszonyát.

Kahlo számos szimbólumokban gazdag festményt hagyott hátra, amelyeket személyes megpróbáltatásai ihlettek. A "Fridamánia" néven ismert globális jelenség során- amelyben a festőt könyvekben és filmekben különböző módon halhatatlanná tették - a művésznő saját hangja nem mutatkozott meg autentikus formában.

 

 

Frida Kahlo
Forrás: Artnet

A 2024-es Sundance Filmfesztiválon debütáló Frida arra tesz kísérletet, hogy Kahlo személyisége bekerüljön saját történetébe. Carla Gutiérrez rendező innovatív módon tárja fel Kahlo személyiségét, összefűzve a művésznő hátrahagyott írásos emlékeit - naplóit, leveleit, esszéit és interjúit - a dédunokahúgával és Diego Rivera unokájával folytatott beszélgetésekkel.

 A narrációt Fernanda Echevarría del Rivero szinkronszínésznő tolmácsolja Frida Kahlo anyanyelvén, spanyolul. A művésznőt ábrázoló archív fotók és felvételek, valamint Victor Hernandez Stumpfhauser filmzenéje egészítik ki az elbeszélést. A film összhatása nyers és intim.

 A film Kahlo gyermekkorát mutatja be Coyoacánban, ahol orvosi tanulmányok reményében nőtt fel. Ám egy tragikus buszbaleset örökre megváltoztatta az életét. Hónapokig ágyhoz volt kötve, súlyos, életre szóló sérülésekkel. A lábadozás során talált rá a festészetre, és önarcképeket készítve fejezte ki érzéseit. Ezeket megmutatta Diego Riverának, a híres festőművésznek, akivel ekkoriban ismerkedett meg, mikor a férfi iskolájában freskót festett. Kahlo "varangynak", míg Rivera "galambnak" becézte őt.  1933-ban házasodtak össze, és a nő vele utazott, amikor a férfi megbízásokat vállalt szerte az Egyesült Államokban. 

 

Részlet a Diego on my Mind (1943) képből.
Forrás: Artnet

Ezek az életrajzi témák már jól ismertek, de a dokumentumfilm újdonságként felszínre hozza Kahlo összetett belső világát. Az Egyesült Államokban töltött idő alatt mélységes honvágyat érzett, és megvetette a férjét éltető New York-i elitet. Gutiérrez továbbá rávilágított arra a nehéz döntésre, amelyet Kahlo kénytelen volt meghozni, amikor Detroitban megszakította terhességét, mert attól tartott, hogy ez veszélyezteti amúgy is bizonytalan egészségi állapotát.

Kahlot éles nyelv és szókimondó természet jellemezte. Míg az amerikai mecénások rosszul bántak vele, a legnagyobb megvetéssel a francia szürrealisták felé volt, akik már korán pártfogolták munkásságát (André Breton úgy jellemezte Kahlo művészetét, mint "egy szalagot egy bomba körül"). Műveiket "a burzsoá művészet dekadens megnyilvánulásának" nevezte. Igyekezett elhatárolódni a hozzájuk hasonlóktól és ragaszkodott ahhoz, hogy az álmok helyett a valóságot fesse meg. 

 

Frida Kahlo (1952)
Forrás: Artnet

Frida Kahlo életének részleteit már sok szempontból tanulmányozták. Ezek az aspektusok ismertek korábbról, ennek ellenére meglepő megismerni mélyebb világképét és szemléletét, amire a Frida című dokumentumfilm fókuszál. 

 

Forrás: Artnet

Címlapkép: Részlet Frida Kahlo Diego on my Mind (1943) című képéből

Címlapkép forrása: Artnet

More news
Rekordszámú művész a 2024-es Velencei Biennálén

Rekordszámú művész a 2024-es Velencei Biennálén

2024-04-26

A Velencei Biennálé a kortárs művészet legnagyobb nemzetközi bemutatója. Az itt szereplő művészek azonnal a világ legkiválóbb szakembereinek és mega-galériáinak látókörébe kerülhetnek, ami felpörgetheti a karrierjüket. A Biennálé kurátora minden évben komoly befolyással bír, hiszen többek között ő választja ki a rendezvényen kiállító alkotókat, akiket a művészeti világ figyelmébe kíván ajánlani.

Frissen restaurálva, újra megtekinthetők a Notre-Dame-tűzből megmentett festmények

Frissen restaurálva, újra megtekinthetők a Notre-Dame-tűzből megmentett festmények

2024-04-25

Amikor 2019. április 19-én kigyulladt a Notre-Dame de Paris, volt egy félórás időszak, amikor úgy tűnt, hogy a székesegyház teljesen összeomolhat. A világ döbbenten figyelte, ahogy a tornya ledől, és füst gomolyog a párizsi égbolton. A tűzoltók szakértelme és bátorsága döntőnek bizonyult. Éjfélre a hatóságok kijelentették, hogy a város egyik leghíresebb nevezetessége „megmenekült”, és a parázsló épületből emberi lánc vezetett ki, amely műkincseket, ereklyéket és értékes könyveket vitt biztonságba.

Have you tried?

Place an art advert

You can place art adverts in order to sell them

Auction alert

We send you an email of all new auction catalogues

Art search alert

We send you an email when new item comes in matching your search alert

Appraisal

You can request an appraisal of your art object

My favorites

You can save your favorite art advert and view them later in My favorites menu

Projects

Partners

Error!

  • Please login for this action!

Subscription to our Newsletter

Please type in your email address and click on the Sign up button.