Detailed search

Hiánypótló kiadvány jelent meg a Szépművészeti Múzeum Román Csarnokáról

Újranyitás hetven év után. A Szépművészeti Múzeum Román Csarnokának története címmel gazdagon illusztrált kiadvány jelent meg a múzeumi tér rekonstrukciójának és ideiglenes megnyitásának alkalmából. A csaknem 250 oldalas kötet művészettörténészek és restaurátorok tanulmányainak segítségével mutatja be az elmúlt évtizedekben a látogatók elől elzárt, impozáns csarnok történetét, gazdag falfestését és régen várt restaurálását.

A Szőcs Miriam művészettörténész által szerkesztett könyvben hat hosszabb tanulmány tárgyalja a frissen restaurált különleges múzeumi teret különböző aspektusokból. Katona Júlia írása segítségével betekintést kapunk abba a folyamatba, hogy hogyan formálódott a két építész, Schickedanz Albert és Herzog Fülöp elképzelése a csarnok belső kialakításával kapcsolatban. Bár a csarnok írott ikonográfiai programja nem ismert, a szerző az előképek és az elkészült dekoráció alapján körvonalazza azt a gondolatiságot is, ami ennek a rendkívül összetett és egyben dekoratív kialakításnak az alapja lehetett. Rózsavölgyi Andrea A középkori-reneszánsz gipszgyűjtemény és a Román Csarnok története 1945-ig című tanulmányában a gyűjtemény kialakulását és létrehozásának történeti vonatkozásait követi nyomon. Szőcs Miriam A freibergi Aranykapu másolata a Román Csarnokban című írásában nem csak a műtárgymásolat történetéről és elhelyezéséről olvashatunk, hanem betekintést kapunk a 20. század eleji gipszöntő műhelyek működésébe, a gipszmásolatok rendelésének, szállításának és múzeumi összeállításának gyakorlatába is. A Román Csarnok a második világháború után. Egy szubjektív történet című, szintén Szőcs Miriam által jegyzett írás a múzeumi tér utóbbi csaknem 70 évét tárgyalja a II. világháborús sérüléseket és a számtalan felújítási és átalakítási próbálkozást is bemutatva.

A könyv utolsó két tanulmánya a restaurálási munkákról és a folyamatokról ad áttekintést. Kürtösi Brigitta Mária és Seres András a három évig tartó munka részleteibe avatja be az olvasót, Káldi Richárd pedig a freibergi Aranykapu teljes megújításának folyamatát mutatja be tanulmányában.

 

A gazdag fotóanyaggal illusztrált kiadvány megvásároltató a Román Csarnok ideiglenes megnyitása idején a Szépművészeti Múzeumban, illetve a Magyar Nemzeti Galéria múzeumshopjában.

 

Újranyitás hetven év után. A Szépművészeti Múzeum Román Csarnokának története. Szerk. Szőcs Miriam. Budapest 2018, 248 oldal, 4800 Ft.

More news
Rekordszámú művész a 2024-es Velencei Biennálén

Rekordszámú művész a 2024-es Velencei Biennálén

2024-04-26

A Velencei Biennálé a kortárs művészet legnagyobb nemzetközi bemutatója. Az itt szereplő művészek azonnal a világ legkiválóbb szakembereinek és mega-galériáinak látókörébe kerülhetnek, ami felpörgetheti a karrierjüket. A Biennálé kurátora minden évben komoly befolyással bír, hiszen többek között ő választja ki a rendezvényen kiállító alkotókat, akiket a művészeti világ figyelmébe kíván ajánlani.

Frissen restaurálva, újra megtekinthetők a Notre-Dame-tűzből megmentett festmények

Frissen restaurálva, újra megtekinthetők a Notre-Dame-tűzből megmentett festmények

2024-04-25

Amikor 2019. április 19-én kigyulladt a Notre-Dame de Paris, volt egy félórás időszak, amikor úgy tűnt, hogy a székesegyház teljesen összeomolhat. A világ döbbenten figyelte, ahogy a tornya ledől, és füst gomolyog a párizsi égbolton. A tűzoltók szakértelme és bátorsága döntőnek bizonyult. Éjfélre a hatóságok kijelentették, hogy a város egyik leghíresebb nevezetessége „megmenekült”, és a parázsló épületből emberi lánc vezetett ki, amely műkincseket, ereklyéket és értékes könyveket vitt biztonságba.

Have you tried?

Place an art advert

You can place art adverts in order to sell them

Auction alert

We send you an email of all new auction catalogues

Art search alert

We send you an email when new item comes in matching your search alert

Appraisal

You can request an appraisal of your art object

My favorites

You can save your favorite art advert and view them later in My favorites menu

Projects

Partners

Error!

  • Please login for this action!

Subscription to our Newsletter

Please type in your email address and click on the Sign up button.