Részletes keresés

100 év lengyel dizájnja 100 tárgyban

A Lengyel Dizájn ABC-je címmel nyílik szeptember 28-án a Budai Várban a lengyel dizájn elmúlt 100 évét átfogó kiállítás, amelyet a műtárgy.com minden dizájn kedvelőnek ajánl.

 
 


A 2017. szeptember 29-tól október 15-ig a Budapesti Történeti Múzeumban látogatható a tárlat, melynek kurátori megvalósítása Ewa Solarz munkáját dicséri, apropója pedig a lengyel szuverenitás helyreállításának 100. évfordulója. A kiállítás a lengyel alkalmazott grafika és dizájn elmúlt 100 évét 100 alkotáson keresztül mutatja be, még pedig úgy, hogy azokat 25 mai lengyel illusztrátor értelmezi és kommentálja.

Természetesen nincs könnyű dolga annak, aki úgy szeretné áttekinteni a lengyel dizájn 100 éves fejlődését, hogy csak 100 tárgy kiállítására korlátozza magát. Hogyan lehet kiválasztani a legfontosabbakat? Hogyan kerülhető el az a kísértés, hogy csak a már jól ismert alkotások legyenek bemutatva? Hogyan lehet a tágabb közönségnek is bemutatni a dizájn fejlődését és izgalmasságát? És persze: hogyan lehet 100 tárggyal rámutatni arra, hogy a dizájn különböző területei milyen gazdag sokféleségben léteznek?

100 év lengyel dizájnja 100 tárgyban

 

Katarzyna Bogucka grafikai munkája



A kiállítás ötvözi a múltat és a jelent: feltárja a kortárs lengyel grafika eredményeit és bemutatja a lengyel dizájn értékeit. A tárlat 100 művet mutat be, mégpedig 25 mai lengyel illusztrátor értelmezésével és kommentálásával kísérve. A vizuális művészeket karrierjük különböző állomásain figyelhetjük meg: van, aki a lengyel illusztrációs iskola tapasztalt mestere, jelen vannak a világ minden pontján értékelt fiatal és középső generáció művészei ugyanúgy, mint a frissen végzett, pályakezdők. A meghívott képzőművészek többsége gyermekkönyveket illusztrál, és ugyan különböző stílussal rendelkeznek, és más-más technikát használnak, egy dolog azonban mégis közös bennük: a figyelemre méltó tehetség.

100 év lengyel dizájnja 100 tárgyban

 

Janusz Zygadlewicz: Smyk autó, 1957



A kiállításon a tárgyak időrendi sorrendben jelennek meg, így láthatóvá válnak azok az anyagok, témák és formák, amelyek vissza-visszatértek a lengyel dizájn elmúlt 100 éves történelme során. A bútorokon, az üvegen és a porcelánon kívül, melyeknek a dizájnhoz való tartozása egyértelmű, a tárlaton látható néhány kevésbé nyilvánvaló dolgot is bemutatkozik. Betűtípusok, logók, gyermekjátékok, egy mozdony, neon, vitorlázó repülőgép vagy robogó, de még a legfinomabb lengyel csemege, a Ptasie mleczko is része a kiállításnak és a dizájn tágan értelmezett fogalmának.

100 év lengyel dizájnja 100 tárgyban

 

Bogus³aw Wendorf porcelán kávéskészlete, 1932



A kortárs alkotások mellett mára már klasszikássá vált műveket is szerepelnek a kiállításon: olyan különleges tárgyak, melyek lényegében teljesen egyedülálló művészi munkák; prototípusok, mintapéldányok, amelyek sosem kerültek be a tömeggyártásba, ám mégis meglehetősen népszerű, a lengyelek által az elmúlt 100 évben napi szinten használt termékek.

A kiállítás nemcsak 100 alkotást és ezeknek vizuális értelmezéseit mutatja be, de elmond 100 történetet is: tervezőkről, igényekről, álmokról, lehetőségekről és korlátokról. Nemcsak konkrét tervekről és projektekről beszél, hanem bemutatja a tervezés kreatív folyamatát, azaz az ötletek létrehozásának menetét. Így a kiállítás átfogóan mutatja be a dizájn koncepcióját, mint ami a művészetnek az emberekhez legközelebb álló területét, ami nap, mint nap körülvesz bennünket, még ha ennek a legtöbb esetben ennek nem igazán vagyunk tudatában. Így nem meglepő, hogy a kiállítás minél szélesebb közönséget szeretne megszólítani, beleértve a gyerekeket és fiatalokat is, aki számára a dizájntárgyak külön izgalmat jelenthetnek.


szerző: műtárgy.com

  • Megnyitó: szeptember 28-án 15.00 órakor
  • Belépés csak előzetes regisztrációval: tomasz.piars@instytutpolski.org
  • Helyszín: Budapesti Történeti Múzeum VÁRMÚZEUM, BUDAVÁRI PALOTA E ÉPÜLET
  • Szent György tér 2.
  • A kiállítás látogatható: szeptember 29 - október 15.
  • https://polinst.hu/node/11328

Forrás: Portfolio.hu
További cikkek
Frissen restaurálva, újra megtekinthetők a Notre-Dame-tűzből megmentett festmények

Frissen restaurálva, újra megtekinthetők a Notre-Dame-tűzből megmentett festmények

2024-04-25

Amikor 2019. április 19-én kigyulladt a Notre-Dame de Paris, volt egy félórás időszak, amikor úgy tűnt, hogy a székesegyház teljesen összeomolhat. A világ döbbenten figyelte, ahogy a tornya ledől, és füst gomolyog a párizsi égbolton. A tűzoltók szakértelme és bátorsága döntőnek bizonyult. Éjfélre a hatóságok kijelentették, hogy a város egyik leghíresebb nevezetessége „megmenekült”, és a parázsló épületből emberi lánc vezetett ki, amely műkincseket, ereklyéket és értékes könyveket vitt biztonságba.

Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

Az ír koronázási ékszerek eltulajdonításának fordulatos története

2024-04-17

Az Artnet legújabb The Hunt című sorozatában olyan művészeti alkotásokat és ősi relikviákat kutat, amelyek - sajnos - az idők során elvesztek. A frigyládától Kleopátra sírjáig ezek a legendás kincsek régóta megragadják a történészek és a régészek fantáziáját, még akkor is, ha a történelem rétegei alá vannak eltemetve. 

Próbálta már?

Hirdetés feladása

Meghirdetheti eladó műtárgyait.

Aukciós értesítés

Valamennyi új aukciós katalógusról email értesítést kap.

Műtárgyfigyelés

A keresésének megfelelő műtárgyakról értesítést kap.

Értékbecslés

Értékbecslést kérhet műtárgyáról.

Kedvencek

Elmentheti kedvenc műtárgyait, hogy később a Kedvencek menüpontban könnyen megtalálhatók legyenek.

Projektjeink

Partnereink

Hiba!

  • A művelethez kérem jelentkezzen be!

Hírlevél feliratkozás

Hírlevél feliratkozáshoz adja meg az e-mail címét és kattintson a feliratkozás gombra.