Részletes keresés

Kalandozások a Nemzeti Múzeum rejtett tereiben  

Tudtad, hogy Ady Endre temetésén regisztrációs jeggyel lehetett részt venni? Vagy hogy Széchenyi Ferenc nem szeretett volna magáról szobrot? Hogyan kiabáltak túl egy termet a korszak szószóli? Tégy egy idő-és tér utazást az MNM épületében és ismerd meg Európa elsők között létrejött nemzeti múzeumát! 

Az idén május 23-25 között megrendezésre kerülő Műtárgyak Éjszakája Fesztivál programjai között szereplő túrával kapcsolatos tudnivalókról Dr. Berta Erika, a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa mesél. 

A Nemzeti Múzeum izgalmas új programmal várja látogatóit: egy interaktív sétával, amely az alapítás korában élő magyarság legmeghatázóbb legendáinak bemutatása mellett betekintést nyújt az épület múltjába. A program egyaránt szórakoztató lehet a történelem, az építészet és irodalom iránt érdeklődők számára.  

A séta különlegessége, hogy összehozza a generációkat. Az idősebbek számára kifejezetten érdekes lehet a Múzeum építésének és későbbi restaurálásának törénete, a fiatalabb résztvevők pedig rendhagyó módon ismerkedhetnek meg a XIX. századi magyar történelemben jelentős szerepet betöltő személyekkel.  

A túrán reprezetatív módon fedezhetjük fel az egyes tereket.  Már a belépéskor egy olyan fogadótérbe érünk, amely két évszázaddal ezelőtt is ugyanezt a funkciót töltötte be.  

 

A Magyar Nemzeti Múzeum aulája, fogadóterme  
Forrás: Melis Gábor 

A tárlatvezetés mellőzi a kronológiai sorrendet, ehelyett az adott helyszínekhez igazodik. Például a séta egyik legkorhűbb és legimpozánsabb helyszíne a Széchenyi-terem, amely ábrázolja az alapítástörténetet, valamint megidézi Széchényi dolgozószobáját is.  

 

A Magyar Nemzeti Múzeum Széchenyi-terme 
Forrás: Melis Gábor 

A teremben szimbólikus módon vannak elhelyezve a könyvek, ami a dolgozószoba, könyvtár légkörét érzékelteti. A mennyezet szintén gyönyörű látványt nyújt, melynek célja, hogy az ide látogatók számára még inkább azt sugallja : "ez a nemzet múzeuma ".  
 

A program során számos párhuzamot vonhatunk a korabeli, illetve az épület XIX. századi, külső és belső tereinek ábrázolása között. A séta újabb kiemlekedő állomása a díszlépcsőház. Itt a freskókon keresztül nem csak történelmünk legjelentőségteljesebb alakjait, és a magyarság fő értékeit idézhetjük fel, hanem megsimerhetjük mely személyek és témák számítottak a reformkorban a tabunak, illetve a kevésbé szívesen ábrázoltnak. Beleláthatunk hogyan vélekedtek a művészek, tudósok a múlt kiemelkedőbb eseményeiről. 

A Magyar Nemzeti Múzeum díszlépcsőháza  
Forrás: Melis Gábor 

A klasszicizmus stílusához talán leginkább igazodó helyszín a kupolaterem, innen nyílik a díszterem, ahol láthatjuk, hogyan nézett ki egy 100-150 évvel ezelőtti rendezvényterem, illetve, hogyan zajlottak le az akkori protokolláris, politikai, valamint kulturális rendezvények. Az előző állomásokhoz hasonlóan itt is számos érdekességet hallhatunk az építészeti koncepciókról, például a mennyezettel kapcsolatban. 

 

A Magyar Nemzeti Múzeum dísztermének mennyezete 
Forrás: Melis Gábor 

Mindezek mellett további legendákkal ismerkedhetünk meg: például hallhatjuk  a Nemzeti dal elszavalásának valódi történetét. A rendkívül színes tárlatvezetésen az építészeti és történelmi tényezőkön túl számos művészeti és kulturális emléktárggyal találkozhatunk.  

 

Emléktárgyak a Magyar Nemzeti Múzeumban 
Forrás: Melis Gábor 

A bejáratot a Bródy Sándor utcai porta felől van lehetősége megközelíteni az érdeklődőknek. Az épület akadálymentesített, így a mozgássérült látogatók számára is könnyen bejárható a tér.   

A séta látogatása előregisztrációhoz kötött, maximum 30 fő tud részt venni rajta. A Műtárgyak Éjszakája Fesztivál  csütörtöki napján (május 23-án) 17 órakor veszi kezdetét a körülbelül másfél-két órás tárlatvezetés.  

A három napos rendezvény Budapest 70 helyszínén, 100-nál is több programmal várja a műtárgyak izgalmas világa iránt érdeklődő közönséget. A programok sokszínű palettáján további tárlatvezetések, workshopok, előadások és aukciós kulisszatitkok is szerepelnek, melyek mindegyike a művészet iránti érdeklődést szeretné felkelteni.  

Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum  

A cikket Melis Gábor, a Budapesti Metropolitan Egyetem mesterszakos művészetmenedzsment, kurátor szakos hallgatója írta  

Címlapkép: Magyar Nemzeti Múzeum 

Címlapkép forrása: Fidelio 

További cikkek
Festménynyomozás, a műkereskedelem legjei, hogyan készül a műtárgy?

Festménynyomozás, a műkereskedelem legjei, hogyan készül a műtárgy?

2024-05-17

2024-ben nyolcadik alkalommal rendezi meg a műtárgy.com vezető műkereskedelmi információs portál a Műtárgyak Éjszakája Fesztivált rekordszámú, 113 művészeti programmal. Tavalyhoz képest 22 új, összesen 71 helyszínen várják a műtárgyak szerelmeseit.  Az idei év központi tematikája a műtárgyak titokzatos történetére, provenienciájára fókuszál, ezért a restaurátor programok kiemelt szerepet kapnak. Ezeken a műtárgy „lecsupaszodik”, a restaurátorok előtt megelevenedik a műtárgy legféltettebb története: múltja, sérülései, hiányossága vagy éppen az alkotó személyisége is.

Fény derül a Fabergé-tojások titkaira

Fény derül a Fabergé-tojások titkaira

2024-05-15

Ritkaságuk, történelmi jelentőségük, és persze az értékes anyagok felhasználása miatt kelhetnek el akár rekordmagas áron az aukciókon a Fabergé-tojások. Az utolsó tojás, amely árverésre került, a Rothschild család számára készült, és 2007-ben 8,9 millió fontért (18,5 millió dollárért) értékesítették a Christie's New York-i árverésén.  Azonban 2014-ben előkerült egy újabb elveszett darab: a harmadik császári tojás megvásárlója akaratlanul 14 000 dollárt fizetett a 18 karátos tömör aranyból készült műtárgyért egy középnyugati antikváriumban. Ez a tojás az eredetivé nyilvánítása után egyes beszámolók szerint később 33 millió dollárért kelt el.

Új kiállítás nyílt Vasarely és Fajó művészetét bemutatva

Új kiállítás nyílt Vasarely és Fajó művészetét bemutatva

2024-05-15

A bolygó meghódítása címmel nyílt új időszaki kiállítás az MBH Bank Művészeti Alapítvány támogatásával létrejött Hungarian Art & Business (HAB) művészeti központban. A tárlat Victor Vasarely, az op-art kiemelkedő képviselőjének, valamint az őt példaképnek tekintő Fajó János, a geometrikus absztrakció alkotójának közös munkáján kíséri végig a látogatókat egy művészet- és kultúrtörténeti feldolgozás keretében. A Fajó Alapítvány támogatásával és Rieder Gábor kurátor közreműködésével megvalósuló kiállítás egészen szeptember 18-ig tekinthető meg. 

Delacroix mesterműve visszanyerte eredeti színeit

Delacroix mesterműve visszanyerte eredeti színeit

2024-05-11

Delacroix mesterműve visszanyerte eredeti színeit a restaurálásnak köszönhetően. A nyolc réteg lakk idővel elnyomta az ikonikus festmény színeit, mivel a bevonat az oxidációtól megsárgult.

Próbálta már?

Hirdetés feladása

Meghirdetheti eladó műtárgyait.

Aukciós értesítés

Valamennyi új aukciós katalógusról email értesítést kap.

Műtárgyfigyelés

A keresésének megfelelő műtárgyakról értesítést kap.

Értékbecslés

Értékbecslést kérhet műtárgyáról.

Kedvencek

Elmentheti kedvenc műtárgyait, hogy később a Kedvencek menüpontban könnyen megtalálhatók legyenek.

Projektjeink

Partnereink

Hiba!

  • A művelethez kérem jelentkezzen be!

Hírlevél feliratkozás

Hírlevél feliratkozáshoz adja meg az e-mail címét és kattintson a feliratkozás gombra.