Detailed search

A „happy few” szemléje

Az utolsó 5-10 évben a kortárs művészet diadalmenete miatt a vásár tradicionálisan a XX. század klasszikusainak szentelt földszintjét is elárasztották a mai művek. A bázeli vásár felelősei, egyesek szerint bizonyos műkereskedők kérésére, idén a klasszikus modern művészetet kívánták megint előtérbe helyezni. Ez a legnagyobb átrendezést jelentette 2006 óta a vásár kerek csarnokának földszintjén; 57 galéria cserélt helyet, és így sűrített terepen állították ki a már történelminek számító alkotásokat.

1_artbasel2015_aco_02_195_400

Kader Attia: Arab Spring, 2014, installáció és performansz, © ArtBasel

A vásár korai korszakát felidéző nosztalgiát érezhettek mindazok, akik – mint e sorok írója – 30-40 évvel ezelőtt is jelen voltak Bázelben. Hogy mit lehetett látni és megvenni bő pénztárcával? Picasso, Léger, Chagall, Schiele, Kokoschka, Max Ernst, Miró és mások korai műveitől egészen az ötvenes–hatvanas évek művészei, Giacometti, Yves Klein, Rothko alkotásaiig rengeteg különleges munkát.

A vásárt és a körülötte zajló eseményeket megint tökéletesen rendezték meg. Így például az Art Parcours-t, mely idén a bázeli katedrális festői környezetében talált otthonra; vagy a vásár keretében szervezett kerekasztal-beszélgetéseket, melyeken magyarok is részt vettek (Timár Katalin művésztörténész és Somlói Zsolt műgyűjtő). A mindig különlegesen érdekes Art Unlimited 74 nagy formátumú művet és installációt mutatott be az elmúlt 50 évből. A tavalyinál sokkal sikeresebbnek mondható az ez évi szelekció és a művek elhelyezése. A sok érdekes munka közül kettőt emelek ki példaképpen. A francia Kader Attia Arab Spring című műve a vernisszázs napján lett „befejezve”: a 16 üres, múzeumi kiállítási szekrény üvegeit ekkor zúzta össze a művész. A szimbolikus performansz az arab világban 2011-ben zajlott eseményekre utal, kiemelve a kairói Egyiptomi Múzeum megtámadását és kirablását – kritikus tekintettel a forradalmak céljai és eredményei közötti különbségre.

A másik mű szintén egy performansz, címe: Egocentric system; ebben a német Julius von Bismarck egy forgó korongon, ahol csak szék, asztal, lámpa és matrac található, alvással, ücsörgéssel és laptop-használattal töltötte idejét.

2_gracious_400

Ugo Rondinone: „the gracious”, 2015, gneisz-gránit, 12 méter, © ArtBasel

 Amennyire lehet általános benyomásról beszélni egy ilyen sokoldalú, nagy rendezvénnyel kapcsolatban, megállapítható, hogy az idei vásár frissebb és érdekesebb volt a tavalyinál. Míg évtizedeken keresztül egy „VIP” felelős létezett pár asszisztenssel, ma már minden világrésznek, sőt az egyes országoknak is van saját csapata. Viszont a célközönség továbbra is a gazdag „happy few”, akik képesek több millió eurót vagy dollárt spontán kifizetni egy-egy műért. Ide tartoznak a spekulánsok is, akik egy-két éven belül nagy nemzetközi árveréseken próbálják az itt vett árut „megforgatni”. A vásár gazdasági sikeréhez azonban hozzájárul az átlagember is: a közel 100 ezer idei látogató, aki hajlandó 48 svájci frankot fizetni a belepőjegyért.

A zártkörű megnyitón a globális piac minden fontos szereplője jelen volt. A magas árkategóriában fekvő, nyilvánossá vált vagy feltételezett eladások már az első órákban lebonyolódtak. Természetesen a globálisan aktív galériák által futtatott művészek voltak a legkeresettebbek. Nem véletlen, hogy a közelmúltban az ő műveik jelentek meg leggyakrabban múzeumi szinten. Így Marlene Dumas (a Beyeler Alapítványban látható a londoni Tate és az Amszterdami Stedelijk múzeumokkal közösen rendezett nagyszabású életmű-kiállítása; lásd 27. oldal), akinek így egy képe 3,5 millió dollárért kelt el.

Anne Lahumière német származású párizsi galerista, a vásár egyik alapító tagja és 1970 óta állandó résztvevője,  rezignáltan utalt rá a napokban, hogy a bázeli vásárlók ma már elsősorban befektetésként tekintenek a művekre; és elismeri, hogy évi forgalmának 60-70 százalékát itt realizálja. A szokásosan briliáns vásári cirkusz forgatagában kevesen beszélnek nyíltan a botrányokról, melyek egyre gyakrabban érintik a műtárgypiacot (lásd cikkünket a Műértő 2014. májusi számában). A genfi Yves Bouvier, a vámmentes tárolók királya körüli botrány erősen megrázta a kereskedői világot. A botrány akkor robbant, amikor egy orosz oligarcha, akinek az évek folyamán 2 milliárd dollárért közvetített műveket, rájött, hogy a megegyezett 2 százalékos komisszión felül Bouvier az árakat még 30-50 százalékkal toldotta meg. A másik híres eset a német Helge Achenbaché (lásd cikkünket a 22. oldalon), aki évtizedekig a piac sztárja, a leggazdagabb gyűjtők barátja és tanácsadója volt, s ma már börtönben ül. Saját kezűleg hamisította meg a megvett művek árát, például úgy, hogy a dollárt euróra írta át, miközben a két deviza között 20 százalék különbség volt… Nem véletlen tehát, hogy egyre gyakrabban emlegetik nemzetközi pénzügyi körökben a globális műtárgy-kereskedelem átvilágításának és szabályozásának szükségességét. (Megjelent a Műértő 2015. július-augusztusi lapszámában)

Darányi György

More news
Fény derül a Fabergé-tojások titkaira

Fény derül a Fabergé-tojások titkaira

2024-05-15

Ritkaságuk, történelmi jelentőségük, és persze az értékes anyagok felhasználása miatt kelhetnek el akár rekordmagas áron az aukciókon a Fabergé-tojások. Az utolsó tojás, amely árverésre került, a Rothschild család számára készült, és 2007-ben 8,9 millió fontért (18,5 millió dollárért) értékesítették a Christie's New York-i árverésén.  Azonban 2014-ben előkerült egy újabb elveszett darab: a harmadik császári tojás megvásárlója akaratlanul 14 000 dollárt fizetett a 18 karátos tömör aranyból készült műtárgyért egy középnyugati antikváriumban. Ez a tojás az eredetivé nyilvánítása után egyes beszámolók szerint később 33 millió dollárért kelt el.

Új kiállítás nyílt Vasarely és Fajó művészetét bemutatva

Új kiállítás nyílt Vasarely és Fajó művészetét bemutatva

2024-05-15

A bolygó meghódítása címmel nyílt új időszaki kiállítás az MBH Bank Művészeti Alapítvány támogatásával létrejött Hungarian Art & Business (HAB) művészeti központban. A tárlat Victor Vasarely, az op-art kiemelkedő képviselőjének, valamint az őt példaképnek tekintő Fajó János, a geometrikus absztrakció alkotójának közös munkáján kíséri végig a látogatókat egy művészet- és kultúrtörténeti feldolgozás keretében. A Fajó Alapítvány támogatásával és Rieder Gábor kurátor közreműködésével megvalósuló kiállítás egészen szeptember 18-ig tekinthető meg. 

Delacroix mesterműve visszanyerte eredeti színeit

Delacroix mesterműve visszanyerte eredeti színeit

2024-05-11

Delacroix mesterműve visszanyerte eredeti színeit a restaurálásnak köszönhetően. A nyolc réteg lakk idővel elnyomta az ikonikus festmény színeit, mivel a bevonat az oxidációtól megsárgult.

Kalandozások a Nemzeti Múzeum rejtett tereiben  

Kalandozások a Nemzeti Múzeum rejtett tereiben  

2024-05-10

Tudtad, hogy Ady Endre temetésén regisztrációs jeggyel lehetett részt venni? Vagy hogy Széchenyi Ferenc nem szeretett volna magáról szobrot? Hogyan kiabáltak túl egy termet a korszak szószóli? Tégy egy idő-és tér utazást az MNM épületében és ismerd meg Európa elsők között létrejött nemzeti múzeumát! 

Have you tried?

Place an art advert

You can place art adverts in order to sell them

Auction alert

We send you an email of all new auction catalogues

Art search alert

We send you an email when new item comes in matching your search alert

Appraisal

You can request an appraisal of your art object

My favorites

You can save your favorite art advert and view them later in My favorites menu

Projects

Partners

Error!

  • Please login for this action!

Subscription to our Newsletter

Please type in your email address and click on the Sign up button.