Részletes keresés

Gustav Klimt portréja a várt összegnél kevesebbért kelt el

A bécsi Kinsky-palotában található im Kinsky aukciósház áprlis 24-én bocsátotta árverésre a nemrég előkerült Klimt alkotást. 1917-18-as „Bildnis Fräulein Lieser” vagy „Fräulein Lieser portréja” című festmény, amelyet az osztrák művész egyik utolsó alkotásának tartottak, az elmúlt hónapokban hatalmas izgalmat keltett a műtárgypiacon. A licit 28 millió euróról indult, a majdnem egy évszázadig nem látott portrét végül 30 millió euróért, a 30-50 millió eurós becsérték alsó határán értékesítették. Ez nem tartalmazza az aukciósház jutalékait és díjait.

Az eladási ár kevesebb mint fele volt annak, amit egy másik Klimt-kép - a Hölgy legyezővel - tavaly Londonban elért. Ez a Klimt által utoljára festett portré lett a valaha volt legdrágább, európai aukción elkelt műalkotás, 85,3 millió fontért értékesítették.

A Fräulein Lieser portréja című művet a bécsi im Kinsky aukciósház szerint sokáig elveszettnek hitték. Nemrég azonban kiderült, hogy egy osztrák állampolgár magántulajdonában volt.

„Klimt utolsó alkotói korszakának egyik legszebb portréja, újrafelfedezése szenzáció” - írta az aukciósház a honlapján a szerda délutáni árverés előtt közzétett sajtóközleményében.

Az élénk és színekben gazdag művet, bár az alkotó munkásságát bemutató katalógusokban korábban dokumentálták, de a szakértők eddig csak fekete-fehér fotón látták.

Az ábrázolt személyről tudni lehet, hogy egy gazdag osztrák zsidó család tagja volt, akik akkoriban a bécsi társadalom felső osztályához tartoztak, ahol Klimt megtalálta pártfogóit és megrendelőit. Mindazonáltal személyazonossága nem teljesen tisztázott.

Az Adolf és Justus Lieser testvérek az Osztrák-Magyar Monarchia vezető iparosai voltak. A Klimt munkáiról szóló katalógusokban az áll, hogy Adolf megbízta a művészt, hogy fesse meg tizenéves lányát, Margarethe Constance-t. Az aukciósház új kutatásai azonban azt sugallják, hogy Justus felesége, Lilly bízta meg a művészt, hogy fesse meg a két lányuk egyikét.

Az aukciósház honlapján olvasható nyilatkozatból kiderül, hogy az illető - bárki is volt - 1917 áprilisában és májusában kilenc alkalommal látogatta meg Klimt műtermét.

240126041132-02-klimt-painting-found-012524
Fräulein Lieser portréja április 24-én került kalapács alá a bécsi im Kinsky aukciósházban
Forrás: Roland Schlager/APA/AFP via Getty Images

„A festő háromnegyedes portrét választott és a fiatal nőt szigorúan frontális pózban, közel az előtérhez, vörös, meghatározhatatlan háttér előtt ábrázolja. A nő vállára virágokkal gazdagon díszített köpeny van terítve” - közölte az aukciósház.

Hozzátették: „A festmény intenzív színei és a laza, nyitott ecsetvonások felé való elmozdulás Klimt kései korszakának csúcspontját mutatják”.

Amikor a művész a következő év februárjában agyvérzésben meghalt, a festmény még mindig a műtermében volt - néhány apró, befejezetlen részlettel. Innen került a Lieser családhoz.

Az aukciósház szerint 1925 utáni pontos sorsa „nem világos”.

„Annyit tudni, hogy a tulajdonos jogelődje az 1960-as években szerezte meg, és három egymást követő öröklés útján került a jelenlegi tulajdonoshoz” - áll a közleményben.

A festményt a meg nem nevezett osztrák tulajdonosok - „Adolf és Henriette Lieser jogutódai nevében, az 1998-as washingtoni alapelveknek megfelelő megállapodás alapján” - akarták értékesíteni a festményt, közölte az aukciósház.

Az 1998-ban létrehozott washingtoni elvek a résztvevő országokat arra kötelezték, hogy a nácik által elkobzott műkincseket adják vissza jogos tulajdonosuknak.

Claudia Mörth-Gasser, az im Kinsky modern művészetre szakosodott szakértője egy CNN-nek küldött e-mailben magyarázta el a helyzetet.

Elmondta, hogy az aukciósház „minden lehetséges módon ellenőrizte a festmény történetét és származását Ausztriában”, és hozzátette: „Minden archívumot ellenőriztünk, és nem találtunk bizonyítékot arra, hogy a festményt valaha is kivitték volna Ausztriából, elkobozták vagy lefoglalták volna”.

De ugyanígy hozzátette: „Nincs bizonyítékunk arra, hogy a festményt az 1938 és 1945 közötti időszakban ne lopták volna el”.

És ez az oka annak, „hogy a »washingtoni elveknek« megfelelően megállapodást kötöttünk a jelenlegi tulajdonos és a Lieser család valamennyi leszármazottja között” - mondta.

Klimt női portréit „ritkán kínálják árveréseken” - áll a közleményben, amely így folytatódik: „Ilyen ritkaságú, művészi jelentőségű és értékű festmény évtizedek óta nem volt elérhető a közép-európai műtárgypiacon”.

Forrás: CNN

Címlapkép: Az osztrák mester, Gustav Klimt újonnan felfedezett portréja

Címlapkép forrása: Roland Schlager/APA/AFP via Getty Images


Forrás: Portfolio.hu
További cikkek
Fény derül a Fabergé-tojások titkaira

Fény derül a Fabergé-tojások titkaira

2024-05-15

Ritkaságuk, történelmi jelentőségük, és persze az értékes anyagok felhasználása miatt kelhetnek el akár rekordmagas áron az aukciókon a Fabergé-tojások. Az utolsó tojás, amely árverésre került, a Rothschild család számára készült, és 2007-ben 8,9 millió fontért (18,5 millió dollárért) értékesítették a Christie's New York-i árverésén.  Azonban 2014-ben előkerült egy újabb elveszett darab: a harmadik császári tojás megvásárlója akaratlanul 14 000 dollárt fizetett a 18 karátos tömör aranyból készült műtárgyért egy középnyugati antikváriumban. Ez a tojás az eredetivé nyilvánítása után egyes beszámolók szerint később 33 millió dollárért kelt el.

Új kiállítás nyílt Vasarely és Fajó művészetét bemutatva

Új kiállítás nyílt Vasarely és Fajó művészetét bemutatva

2024-05-15

A bolygó meghódítása címmel nyílt új időszaki kiállítás az MBH Bank Művészeti Alapítvány támogatásával létrejött Hungarian Art & Business (HAB) művészeti központban. A tárlat Victor Vasarely, az op-art kiemelkedő képviselőjének, valamint az őt példaképnek tekintő Fajó János, a geometrikus absztrakció alkotójának közös munkáján kíséri végig a látogatókat egy művészet- és kultúrtörténeti feldolgozás keretében. A Fajó Alapítvány támogatásával és Rieder Gábor kurátor közreműködésével megvalósuló kiállítás egészen szeptember 18-ig tekinthető meg. 

Delacroix mesterműve visszanyerte eredeti színeit

Delacroix mesterműve visszanyerte eredeti színeit

2024-05-11

Delacroix mesterműve visszanyerte eredeti színeit a restaurálásnak köszönhetően. A nyolc réteg lakk idővel elnyomta az ikonikus festmény színeit, mivel a bevonat az oxidációtól megsárgult.

Kalandozások a Nemzeti Múzeum rejtett tereiben  

Kalandozások a Nemzeti Múzeum rejtett tereiben  

2024-05-10

Tudtad, hogy Ady Endre temetésén regisztrációs jeggyel lehetett részt venni? Vagy hogy Széchenyi Ferenc nem szeretett volna magáról szobrot? Hogyan kiabáltak túl egy termet a korszak szószóli? Tégy egy idő-és tér utazást az MNM épületében és ismerd meg Európa elsők között létrejött nemzeti múzeumát! 

Próbálta már?

Hirdetés feladása

Meghirdetheti eladó műtárgyait.

Aukciós értesítés

Valamennyi új aukciós katalógusról email értesítést kap.

Műtárgyfigyelés

A keresésének megfelelő műtárgyakról értesítést kap.

Értékbecslés

Értékbecslést kérhet műtárgyáról.

Kedvencek

Elmentheti kedvenc műtárgyait, hogy később a Kedvencek menüpontban könnyen megtalálhatók legyenek.

Projektjeink

Partnereink

Hiba!

  • A művelethez kérem jelentkezzen be!

Hírlevél feliratkozás

Hírlevél feliratkozáshoz adja meg az e-mail címét és kattintson a feliratkozás gombra.